Evropa v klidu nebo ECB na pěst ?
Úterý 9. únoraNejnovější údaje ukazují slabý růst v soukromém sektoru co se týče úvěrových toků avšak ECB (Evropská centrální banka) svými opatřeními hodlá podpořit právě v tomto bankovním segmentu posílení financování perspektivního rozvoje soukromého evropského výrobního společenství a to nejen v Německu, ale předně ve Francii, Španělsku a Itálie. Toto rozhodnutí je zcela logické dle analytiků neb právě v těchto zemích je míra inflace téměř nulová a v Itálii dokonce záporná což představuje stav deflace, která brání rychlému a dlouhodobému ekonomickému růstu.
Současný stav dle hodnocení ECB v řadě evropských ekonomik a zejména pak v soukromém sektoru eurozóny signalizuje zcela jednoznačně špatný stav investičních prostředků do samotné perspektivní výroby. Většina firem využívá své úvěrové zdroje k rekonstrukci a modernizaci stávajícího nemovitého majetku, kterým pak ručí jednotlivým komerčním bankám. Ovšem spolu s tím dle mínění ECB by mělo dojít i k systémovému refinancování v rámci revitalizace samotného výrobního nebo obchodního programu jednotlivých soukromých společností na území eurozóny.
Vlastní plánovaný program ECB pak vychází z toho, že stávající situace na trhu toto řadě výrobních či obchodních společností neumožňuje. Tyto společnosti totiž ve svém výhledu na základě současného stavu trhu nejsou schopni financujícím bankám poskytnout dostatečně zavazující velikost objemu tržeb za své zboží či služby. Pokud tato situace ve formě stimulu ze strany ECB prostřednictvím podpory jednotlivým privátním subjektům nebude dořešeno až do konečné prakticky fungující podoby nelze počítat dle řady ekonomických analytiků s výrazně lepším vývojem ekonomické situace zemí eurozóny a následně všech 28 zemí Evropského společenství.
Aktuální vývoj na evropském akciovém trhu v jeho závěru dne 8.února 2016 tomu z velké části napovídá neb akcie vyjádřené svými hlavními akciovými indexy ukázaly středně velký pokles svých předchozích cen. Například hlavní německý akciový index DAX zhruba v čase 16.:00 CET udává stav 9045,76 bodu což odpovídá v percentuálním vyjádření poklesu o – 2,59 % předchozího bodového stavu. Londýnský akciový titul FTSE udává 5733,94 bodu s poklesem o – 1,95 % předchozích bodů. Tento stav je pak do určité míry vyvážen pro euro jeho hodnotou na Forex trhu, kdy vve vztahu k americkému dolaru se obchoduje ke dni 8.2.2016 v čase 16:04 CET v kurzu 1,1128 USD za EUR což dle analytiků ikdyž stávající trend obchodu vykazuje mírný pokles eura je pro tuto měnu vysoký kurz vzhledem ke stavu zemí eurozóny.