Evropské akcie aktuálně posilují

Pátek 6. ledna

Vývoj obchodování na akciovém trhu v Evropě v začátku Nového roku 2017 zaznamenává pozitivní investorskou náladu a ceny evropských akcií ve své převaze vykazují růst svých předchozích cen. Podle ukazatele vyjadřující bodovou hodnotu jednotlivých akciových indexů tak například německý akciový index DAX připsal od začátku roku 2017 v percentuálním vyjádření + 0,90 % bodů a k obchodnímu dni 5.ledna 2017 je na stavu 11.584,94 bodů s meziročním růstem o + 12,36 % své bodové hodnoty. Londýnský akciový index FTSE 100 i přes potíže klesající britské libry (GBP) posílil v denním obchodování dne 5.1.2017 o + 0,08 % a je na stavu 7.195,31 bodu. Obchodování na Burze cenných papírů Praha (PSE-Prague Stock Exchange) vyjádřené prostřednictvím indexu PX má od začátku roku také pozitivní charakter a tento index k 5.1.2016 vykazuje svoji bodovou hodnotu ve výši 934,07 bodů a od začátku roku za 4 obchodní dny již připsal o + 1,35 % bodů více.

Evropské akcie tak v tomto týdnu nabyly na své ceně, z velké části díky ziskům bankovního sektoru a čerstvým výsledkům průzkumů poukazujících na posílení  ekonomiky zemí Evropské unie. Avšak i přesto, že souborný akciový evropský index  zaznamenal první meziroční ztrátu od roku 2011 tak index Stoxx Europe 600 posílil nyní k 5.1.2017 na 365,64 bodů s nárůstem své bodové hodnoty o + 1,17 % bodů od začátku roku 2017 a to hlavně díky bankovnímu sektoru, který poskočil o 0,6 procenta. Index nákupních manažerů (PMI) za prosinec v rámci eurozóny vykazoval hodnotu 54,9 bodu, čímž naplnil předpovědi. Jedná o nejvyšší hodnotu od dubna 2011. Italský index PMI dosáhl v prosinci hodnoty 53,2 bodu oproti listopadové hodnotě 52,2. Bodu a jde o nejvyšší hodnotu od června 2016.

 

Akcie italských bank vzrostly poté, co agentura Reuters oznámila, že problémová Banca Monte dei Paschi di Siena SpA v roce 2017 rozprodá své „dluhopisy“ v hodnotě 15 miliard euro (15,77 miliard USD), aby posílila důvěru a zvýšila likviditu. Akcie banky jsou stále vyřazeny z obchodování. Italská vláda nedávno zveřejnila plán na záchranu banky s pomocí peněz daňových poplatníků. Člen rady ECB Jens Weidmann varoval vládu, že pomoc musí být bance poskytnuta v delším časovém úseku, aby nebyly porušeny předpisy EU o státní pomoci. V tomto ohledu se počíná mezi investory  panika, že by obrovské množství špatných půjček v Itálii mohlo vyvolat finanční krizi v Evropě. Banky však několik posledních měsíců značně posílily, díky uvolnění regulací a vyšším hodnotám dluhopisů. Mediobanca SpA v Itálii posílila o 2,1% a UniCredit SpA o 2,6%. V Německu akcie Commerzbank AG nabyly na ceně o 3,5%.

 

Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze předpokládat, že v krátkodobém investičním horizontu tento trend postupně rostoucích cen evropských akcií bude s největší pravděpodobností i nadále pokračovat. V této souvislosti poukazují na příznivý vývoj růstu cen ropy na světovém komoditním trhu, které napomáhají tempu zvyšování míry inflace v Evropě. Zejména pro země Eurozóny je zvyšování inflace klíčovou podmínkou pro možné zrychlení tempa růstu tvorby HDP. Aktuálně na světovém komoditním trhu se k evropskému ránu dne 6.1.2017 lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchoduje v ceně 53,67 USD za barel s dosavadním denním poklesem své ceny o – 0,17 % a ropa Brent vykazuje cenu 56,76 USD za barel v poklesu o – 0,23 % své denní ceny. K tomuto drobnému poklesu dle analytiků dochází po té co investoři zahájili výběr svých zisků dosažených  předchozím růstem ceny této energetické suroviny na komoditním trhu a lze předpokládat, že i evropský akciový trh na tuto skutečnost zareaguje.