FED prozatím ponechal na trhu levné peníze

Čtvrtek 29. dubna

FED A

Federální výbor pro volný trh centrální banky Spojených států amerických FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) na svém dvoudenním zasedání ve dnech 27.a 28.dubna 2021 rozhodl o tak zvaném pokračování éry levných peněz a stávající úrokové sazby ponechal beze změny blízko technické nule. Aktuální základní úroková sazba stanovovaná FOMC FED tak nadále zůstala v rozmezí od 0,00 % do 0,25 % p.a. a objem odkupu dluhopisů v minimální hodnotě 120 miliard USD měsíčně zůstal také stejný.

Dluhopisový trh  na tuto skutečnost následně zareagoval s krátkým odstupem času od sdělení šéfa FEDu pana Jerome Powella na tiskové konferenci po zasedání FOMC FED tím, že americké vládní dluhopisy změnili svůj dosavadní pro růstový trend a během čtvrtečního evropského rána dne 29.4.2021 všechny US dluhopisy s pouze výjimkou tříletého udávají mírný pokles svého dosavadního výnosu a zhruba v čase 6:34 CET se 10-ti letý US dluhopis obchodoval v denním poklesu o – 0,003 % na hodnotě ve výši výnosu 1,617 % p.a..  Největší pokles pak zaznamenal sedmi letý US dluhopis a to o – 0,006 % s hodnotou výnosu ve výši 1,307 % p.a.spolu s 5-ti letým US dluhopisem, jehož výnos doposud denně poklesl také o – 0,006 % na hodnotu výnosu ve výši 0,859 % ročně. Jediným americkým dluhopisem, který reagoval rozdílně od ostatních byl tříletý US dluhopis, který během čtvrtečního evropského rána se obchodoval v dosavadním denním nárůstu o + 0,002 % na hodnotu velmi nízkého výnosu ve výši 0,02 % ročně.

Federální rezervní systém (FED) coby centrální banka USA prostřednictvím svého klíčového výboru FOMC tak ve středu udržel svoji snadnou peněžní politiku navzdory tomu, že ekonomika a její tempo růstu zrychluje, což přiznali ve své zprávě i členové FOMC FED. Podle sdělení ekonomických zpravodajů se toto rozhodnutí FEDu dalo očekávat, americká centrální banka se rozhodla ponechat krátkodobé úrokové sazby ukotvené téměř na nule, protože každý měsíc nakupuje dluhopisy v hodnotě minimálně za 120 miliard amerických dolarů (USD). Druhou částí politiky je snaha o podporu ekonomiky, která od začátku roku 2021 silně rostla, a také o podporu fungování trhu v době, kdy 30- ti leté hypotéky stále dosahují ročního nákladu tohoto typu půjčky pouze zhruba 3% ročně. Přes zmínku o ekonomické síle i inflaci, která roste, i když jen dočasně, se Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) pro tvorbu politiky jednomyslně rozhodl neprovést žádné změny ve svém přístupu a nedal žádné náznaky toho, že se věci v blízké budoucnosti změní.

Prohlášení výboru FOMC ústy svého šéfa pana Powella po zasedání konstatovalo, že úsilí v boji proti pandemii Covid-19 pomohlo podpořit ekonomiku, i když je třeba udělat více. “Uprostřed pokroku v očkování a silné politické podpory se posílily ukazatele ekonomické aktivity a zaměstnanosti,” uvedl tento výbor. “Odvětví, která jsou pandemií nejvíce nepříznivě ovlivněna, zůstávají slabá, ale vykázala zlepšení,” dodala. “Inflace vzrostla, což do značné míry odráží přechodné faktory.” Celkové finanční podmínky zůstávají vstřícné, částečně odrážejí politická opatření na podporu ekonomiky a toku úvěrů domácnostem a podnikům v USA. “ FOMC znovu konstatoval, že hospodářský pokrok do značné míry závisí na průběhu pandemie, kdy denní počet případů významně poklesl, protože v USA již nyní očkují téměř 3 miliony lidí denně. Dalším faktem, který zmiňují ekonomičtí zpravodajové ve vztahu k zasedání FOMC FED jsou data ohledně stávající míry inflace v USA, kde inflace vzrostla a spotřebitelské ceny za měsíc březen vykazují nárůst na hodnotu 2,6 procenta.

Vyjma zasedání centrální banky USA byla po té rovněž pozornost nejen amerických investorů zaměřena na historicky první veřejné vystoupení prezidenta USA Joe Bidena v Kongresu Spojených států amerických, kde označil program očkování proti Covid-19 za jeden z největších logistických úspěchů v moderní historii USA. Dále pak hovořil o ambiciózním plánu obnovy Spojených států po této virové pandemii a ve vztahu k zahraniční politice USA pak v rámci svého projevu vyslal jednoznačný signál, že tak zvaně Washington netouží po konfliktu s Pekingem či Moskvou, avšak pokud by měli být ohroženy zájmy Spojených států amerických tak je budeme plně hájit, uvedl ve svém vystoupení v Kongresu USA prezident Spojených států amerických pan Joe Biden.

Na základě všech těchto skutečností a zejména s ohledem na rozhodnutí FOMC FED zareagovali investoři devizového trhu sníženou poptávkou po americkém dolaru (USD) a jeho směnná hodnota dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) poklesla. V průběhu evropského čtvrtečního rána dne 29.4.2021, zhruba v čase 7:15 CET byla  směnná hodnota USD dle indexu DXY  ve výši 90,54 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,08 % bodového stavu. Tyto skutečnosti se v rámci devizového trhu projevily i ve vztahu obchodování s globálním měnovým párem EUR/USD, kdy jednotnáevropská měna euro (EUR) posílila vůči USD a dne 29.4.2021, v čase 7:18CET se tento měnový pár obchodoval na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,213 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,09 % kurzu vůči USD.