FED zahajuje jednání o budoucích úrokových sazbách
Úterý 9. záříAmerická centrální banka FED (US Federal Reserve) respektive její čelní představitelé jednak na pozicích členů výboru a podvýborů spolu s regionálními guvernéry a prezidenty tak i přímo vysocí úředníci této washingtonské finanční instituce nyní živě diskutují ohledně vývoje úrokové sazby, růstu ekonomiky USA a vlastní monetární politiky. Nejde o nic jiného než zvolit správnou metodiku pro posuzování a následné stanovení úrokové sazby s ohledem na vývoj ekonomiky USA před zářijovým zasedáním ve dnech 16 a 17.9.2014.
Konkrétní problém většina těchto lidí spolu s názorovou podporou většiny finančních analytiků vidí v tom, že stávajícím vedení FEDu poměrně již dlouhou dobu drží velmi nízké ceny úrokového zatížení. Tato úroková míra dle jejich upozornění nereflektuje na stávající situaci na trhu práce v Spojených státech, kde při současné výši lze již možno hovořit z ryze ekonomického pohledu o stavu plné zaměstnanosti. Na základě tohoto se převážná část domnívá, že udržitelnost těchto úrokových sazeb bez negativního dopadu, který by výrazně bránil dalšímu ekonomickému rozvoji USA vyprší začátkem příštího roku.
Neustále posilující americký dolar, který 8.září 2014 okolo evropského poledne je na hodnotě 1,2947 USD za Euro a udávající směr poklesu Eura totiž v predikci příštího roku vytváří obavu ze stagnace americké ekonomiky zejména ve vazbě na finanční sektor a kapitálové trhy, které do současnosti zaznamenávají období své úspěšné renesance.
Pokud k jistému výraznému obratu změny úrokových sazeb dojde lze ho prý podle zasvěcených zdrojů z blízkosti vedení FEDu očekávat nejdříve v druhé polovině roku 2015. Pravdou je, že i prezidentka FEDu paní Yellen se nechala v nedávné době v reakci na svůj protějšek z ECB pana Maria Draghiho slyšet o zavedení vyšších úrokových sazeb ze strany americké centrální banky v horizontu velmi nečekaně blízkém avšak poukazuje na skutečnost, že je třeba tzv.správně diagnostikovat správný termín pro toto zavedení. Z toho pak logicky vyplívá, že FED na svém zářijovém zasedání bude velmi pečlivě a podrobně řešit tuto situaci a to tak, aby například již v říjnu oznámil své rozhodnutí ohledně úrokových sazeb a dalších finančních stimulů. Zůstává zde pak otázka, která souvisí nejen s dobou oznámení těchto opatření, ale zejména od které doby pak následně vstoupí v účinnou platnost. Pochopitelně není vyloučeno, že globální geopolitická situace v různých částech světa, která by výrazně ovlivnila vývoj ekonomiky Spojených států může způsobit zavedení těchto opatření téměř okamžitě či ve výrazně kratším čase.