Federal Reserve System patrně zůstane stejný šéf

Úterý 23. listopadu

Powell FED

Na pozici předsedy Federal Reserve System (FED) jako šéf centrální banky Spojených států amerických s velkou pravděpodobností zůstane její dosavadní předseda Jerome Powell, kterého v pondělí 22.11.2021 navrhl prezident USA pan Joe Biden zákonodárcům v Capitolu ke schválení na další funkční odbdobí. Pana Jerome Powella jako původního nominanta předchozího republikánského prezidenta Donalda Trumpa si za jeho práci ve funkci šéfa Fedu chválí jak prezident Biden tak současná ministryně financí Spojených států paní Janet Yellenová, která zastávala tuto funkci předsedy centrální banky USA těsně před panem Powellem.

Podle sdělení ekonomických zpravodajů stávající a pravděpodobně i budoucí předseda centrální banky USA Federal Reserve Systém (FED) pan Jerome Powell byť jako republikánský nominant kontroverzního předchozího prezidenta Donalda Trumpa si svým přístupem k řešení monetární politiky Spojených států získal sympatie a podporu jak u značné části Republikánů v Senátu tak zejména v řadách Demokratů a to včetně prezidenta USA pana Joe Bidena a jeho velmi blízké poradkyně pro otázky financí a současnou ministryni financí v Bidenově vládě paní Janet Yellenovou, která navíc přesně zná problematiku FEDu neboť sama centrální bance v době Obaamovi vlády předsedala. Ovšem má i své kritiky v řadách vlivných vládních Demokratů a to například v osobě senátorky Elizabeth Warrenové či senátora Jeffa Merkleyho, avšak podle posledních zpráv osobní diskuzí Joe Bidena s těmito senátory se podařilo dosáhnout vzájemného kompromisu, aby proces jeho schválení nebyl blokován.

V reakci na stávající vývoj jak domácí ekonomiky USA tak globální vývoj celosvětové situace v souvislosti s virovou pandemií Covid-19 pak investoři ve skrze tento krok renominace pana Jerome Powella rovněž přivítali a prozatím nebyly zaznamenány výrazně negativní reference na tuto oznámenou skutečnost. Vlastní vývoj směnné hodnoty amerického dolaru (USD) podle analytiků makléřských společností nebyl touto oznámenou skutečností prozatím nikterak výrazně dotčen. Americký doalr (USD) již několik týdnů zvyšuje svoji směnnou hodnotu vůči ostatním hlavním měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR). Aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 23.listopadu letošního roku 2021, zhruba v čase 7:04 CET se tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1234 USD za EUR s dosavadně vyrovnaným denním pohybem kurzu. Směnná hodnota USD měřená dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) tak již v minulém týdnu přesáhla bodovou hodnotu nad 96 USD bodů a momentálně dne 23.11.2021, zhruba v čase 7:05 CET byla tato indexová hodnota ve výši 96,55 USD bodů.

Další vývoj směnné hodnoty amerického dolaru (USD) se z velké části bude odvíjet právě od postoje centrální banky USA Federal Reserve Systém a zejména pak v rámci monetární politiky FEDu a jejího klíčového Federálního výboru pro volný trh FOMC (Fedral Open Market Committee) od výše úrokových sazeb a dalšího omezování stimulů ekonomiky v podobě zúžení odkupů dluhopisů. Právě za tento vyvážený přístup, který umožnil snížit během virové pandemie a ekonomické krize v USA nezaměstnanost z 14,8 % na stávajících 4,6 procenta si pan Jerome Powella tak zvaně vysloužil nejen sympatie, ale zejména respekt coby finančního odborníka. Pochopitelně FED a zejména pan Powell má celou řadu kritiků a to především v souvislosti s nízkými úrokovými sazbami, které napomohly zvýšit inflaci, ale stávající politika FEDu a i jak se ukazuje vládních Demokratů je o tom, že vyšší inflace je přípustná z důvodů, aby nedošlo k zastavení koloběhu peněz. Nižší úrokové sazby usnadňují korporacím vzít si půjčky na výstavbu nových továren nebo jednotlivcům kupovat domy nebo auta.