Finanční trhy po odložení schůzky Trumpa a Xi v pohybu
Čtvrtek 7. listopaduOd té doby, co prezident USA pan Donald Trump uvedl, že se on a prezident Číny pan Xi Jinping sejdou, aby podepsali prozatímní obchodní dohodu, investoři a jejich analytici finančních trhů a zejména pak obchodníci z Wall Street prakticky visí na každém spekulativním slově o tom, kde a kdy by mohlo dojít k podpisu této průlomové smlouvy v obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Zároveň finanční stratégové doufají, že odklad kvůli dojednání neutrálního místa setkání obou vrcholných státníků není známkou větších problémů, které by tento proces výrazně zpomalily nebo dokonce zastavily.
Na základě těchto skutečností pak globální finanční trh ve svém závěru obchodního středečního dne v USA nastartoval relativně pozitivní investorský sentiment, který se však na Wall Street projevil v prozatím neutrálním obchodním trendu blízko tak zvanému klouzavému středu. Hlavní akciové indexy tak vykázaly denní výsledek svého obchodování blízko nuly svých denních pohybů bodové hodnoty. Například širší akciový index S and P 500 uzavřel svůj obchodní den 6.11.2019 s mírným bodovým růstem o + 0,07 % bodů, avšak akciový index NASDAQ, který je složen převážně z akciových titulů technologických společností vykázal pokles o – 0,29 % své bodové hodnoty. Evropské akciové trhy ovšem v časovém předstihu uzavřely v mírnějším růstů svých předchozích bodových hodnot a například britský akciový index londýnské burzy FTSE uzavřel obchodní den 6.11.2019 s nárůstem o + 0,12 % své bodové hodnoty.
Tento obchodní trend ovšem již aktuálně nesdílí asijský akciový trh, kdy většina hlavních akciových indexů tohoto světového regionu v průběhu čtvrtečního obchodního dne 7.11.2019 vykazuje pokles svých předchozích bodových hodnot. Například japonský akciový index NIKKEI vykazoval v průběhu evropského rána dne 7.11.2019, zhruba v čase 6:23 CET pokles o – 0,11 % bodů. Čínský akciový index SHANGHAI v uváděném dni a čase také vykazoval pokles své předchozí bodové hodnoty a to o – 0,24 % bodů a investorsky vysoce atraktivní akciový index HSI dokonce uváděl svůk pokles bodové hodnoty ve výši – 0,34 % bodů. Prakticky podle ekonomických zpravodajů snad jen jediným asijským akciovým indexem, který aktuálně uváděl růst své bodové hodnoty byl singapurský akciový index STI, který vykazoval růst o + 0,06 % bodů.
Dopad oznámení o odkladu schůzky prezidentů USA a Číny k podpisu prozatímní obchodní dohody mezi oběma největšími ekonomikami světa se projevil i v rámci forexových obchodů na devizovém trhu. Aktuálně v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 7.11.2019, zhruba v čase 6:04 CET posílil americký dolar (USD) vůči ostatním měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR), kdy vzájemný směnný kurz měnového páru EUR/USD byl ve výši 1,1059 USD za EUR s dosavadním denním poklesem o – 0,05 % kurzu. Tento růst směnné hodnoty USD pak prakticky na komoditním trhu zastavil obchodní trend růstu zlata a tato komodita se obchodovala na hodnotě ve výši 1.492,70 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,03 % své předchozí ceny. Obchodování na komoditním trhu s ropou tak z převážně stejných důvodů oslabilo i cenu ropy WTI, která se obchodovala na cenové hodnotě ve výši 56,31 USD za barel s dosavadním denním poklesem o -0,07 % ceny.
Podle sdělení ekonomických zpravodajců CNBC cílem Bílého domu je stále dosáhnout dohody s Pekingem do 16. listopadu - kdy by se měl uskutečnit nyní zrušený summit APEC v Chile - ale není jasné, zda je možné dosáhnout tohoto naplánovaného harmonogramu. Podle zdrojů blízkých administrativě prezidenta USA pana Donalda Trumpa je vysoce pravděpodobné, že k podpisu této prozatímní dohody o obchodních vztazích mezi USA a Čínou by mohlo dojít v začátku prosince letošního roku 2019 a to sice někde v Evropě. Této spekulativní skutečnosti nahrává fakt, že prezident Trump se bude ve dnech 3.prosince 2019 účastnit zasedání NATO v Londýně. Ovšem stále podle zpravodajů zůstávají ve hře do 15,prosince 2019 než vstoupí v platnost další cla i původně navrhovaná místa jako například Iowa, kterou preferuje administrativa Bílého domu či Aljaška nebo Havaj, kterou navrhuje čínská strana.