FOMC FED ponechal úrokové sazby blízko nuly

Čtvrtek 11. června

FED

Centrální banka USA Federal Reserve System (FED) na svém zasedání Federálního výboru otevřeného trhu FOMC (Federal Open Market Committee), které probíhalo tradičně jako dvoudenní ve dnech 9.a 10.června 2020, ponechala stávající výši základní úrokové sazby v rozpětí od 0-0,25 % p.a. s předpokladem, že FOMC FED a to zhruba až do roku 2022 by měl v USA zachovat referenční úrokovou sazbu blízko nuly. Zároveň se FOMC FED vyjádřil k stávajícímu stavu ekonomiky spolu s výhledem následujícího období.

Vyjma toho, že zasedání FOMC centrální banky USA Federal Reserve System ponechala základní referenční úrokovou sazbu beze změny se vyjádřilo jako predikce k stavu ekonomiky Spojených států amerických. FOMC FED tak předpokládá v letošním roce pokles hrubého domácího produktu (HDP) až o 6,5 %, avšak s tím, že již v příštím roce 2021 lze očekávat jeho opětovný růst a to zhruba až o 3,5 % a v průběhu roku 2022 by se pak růst HDP v USA měl pohybovat ve výši nárůstu o 5 procent,  Šéf FEDu pan Jarome Powell na tiskové konferenci po zasedání FOMC FED také uvedl, že centrální banka USA bude nadále zvyšovat odkupy dluhopisů a to zejména státních US dluhopisů v celkovém objemu až 80 miliard amerických dolarů (USD) měsíčně a také FED odkoupí cenné papíry zajištěné hypotékou ve finančním objemu až do výše 40 miliard USD měsíčně.

Mezinárodní devizový trh – Forex trh na tuto skutečnost po zasedání FOMC FED zareagoval ve vztahu k směnné hodnotě amerického dolaru (USD) mírnějším posílením směnné hodnoty USD vůči ostatním hlavním světovým měnám. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byla směnná hodnota USD v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 11.6.2020, zhruba v čase 8:18 na bodovém stavu ve výši 96,31 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,37 % bodové hodnoty, Globální měnový pár EUR/USD se v uváděném dni a čase obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,135 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,141 % kurzu vůči EUR. Americký dolar posílil i vůči britské libře (GBP) a to o + 0,51 % kurzu při stavu vzájemného směnného kurzu ve výši 1,268 USD za GBP, avšak jednou z málo hlavních světových měn vůči,kterým USD doposud neposílil je japonský jen (JPY), kdy tento měnový pár USD/JPY se aktuálně pohyboval ve výši 107,06 JPY za USD s dosavadním denním poklesem USD o – 0,028 % kurzu vůči JPY.

Investoři sledovali toto prohlášení šéfa FEDu pana Jarome Powella se zájmem a tak zjistit, jak vstřícný bude Fed i nadále a jak bude udržovat stávající monetární  politiku. Nákupy dluhopisů byly ovšem investory považovány za kritický bod svého hodnocení, vzhledem k tomu, že Fed prudce zmenšil své nákupy co se týče finančního objemu odkupu, neboť nákup se pohyboval od maxima 300 miliard dolarů měsíčně v poslední době. V samostatném prohlášení Fed uvedl, že bude udržovat nákupy „alespoň při současném tempu, aby se udrželo hladké fungování trhů s těmito cennými papíry, čímž by se podpořil účinný přenos měnové politiky do širších finančních podmínek“. I přes zpomalení však rozvaha Fedu si drží majetek z těchto odkupů na  celkovém finančním objemu za více než 7,2 bilionu amerických dolarů. Podle analytiků makléřských společností však lze předpokládat trvalejší pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám a zejména pak vůči EUR.