FOMC FED prozatím ponechal úrokové sazby beze změny
Čtvrtek 20. červnaČervnové zasedání Federálního výboru volného trhu centrální banky USA FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System), které probíhalo tradičně ve dvou dnech 18.a 19, června letošního roku 2019, oproti očekávání investorů, ale i zejména oproti přání prezidenta USA Donalda Trumpa, ponechalo, alespoň prozatím úrokové sazby ve stejné výši a tak ve Spojených státech zůstalo rozpětí základní úrokové sazby ve výši od 2,25 % do 2,5 % p.a. beze změny, Směnná hodnota amerického dolaru (USD) ovšem i tak zaznamenala dle dolarového indexu DXY pokles.
Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského dopoledne 20.června 2019, zhruba v čase 9:07 CET byla směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn na stavu ve výši 96,83 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,30 % své bodové hodnoty. Globální měnový pár EUR/USD se tak v uváděném dni a čase na Forex trhu obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1269 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,40 % kurzu vůči USD. Americký dolar rovněž tak oslabil i vůči japonskému jenu (JPY), kdy směnný kurz tohoto měnového páru USD/JPY již prolomil svůj kurz pod hranici 108 JPY za USD a aktuálně dne 20.6.2019, zhruba v čase 9:12 CET se na devizovém trhu americký dolar pohyboval ve výši kurzu 107,71 JPY za USD s dosavadním denním oslabením USD o – 0,35 % kurzu vůči JPY.
Investoři dle mínění ekonomických zpravodajů se stávají čím dál tím více nervózní a jejich investorské obavy sílí a narůstá jejich znepokojení se současnou nevyjasněnou situací ohledně obchodních sporů USA jednak primárně s Čínou, dále pak v menším rozsahu i s Indií a v neposlední řadě potencionální hrozba zavedení cel na produkci automobilového průmyslu dováženou ze zemí Evropské unie. Tyto investorské obavy se pak umocňují stávající monetární politikou centrální banky USA Federal Reserve System, kdy samotný prezident USA pan Trump tuto vrcholnou finanční instituci Spojených států kritizuje a zejména jejího předsedu pana Powella. Nicméně podle sdělení odborníků finančního trhu právě toto jednání prezidenta Trumpa a jeho případné snahy o odvolání stávajícího šéfa FEDu pana Jarome Powella by mohla vyvolat značnou turbolenci US finančních trhů.
Rozhodnutí centrální banky USA Federal Reserve System (FED) ohledně výše úrokových sazeb spolu s komentářem o průběhu jednání přednesl na tiskové konferenci dne 19.6.2019 její šéf pan Jarome Powell, který zároveň vzkázal prezidentu Trumpovi, že jeho mandát z loňského roku je čtyřletý a, že hodlá své poslání v této funkci naplnit až do konce svého funkčního období. Samotné hlasování členů FOMC FED pak probíhalo, na rozdíl od předem ekonomickými zpravodaji anoncované údajné snahy FED vedoucí ke snížení, tak že žádný z devíti členů FOMC FED nebyl pro snížení, 8 členů bylo pro ponechání stávající výše a jeden člen trval na pokračujícím růstu úrokových sazeb. Nicméně šéf FEDu pan Powell ve svém vystoupení podotkl, že FOMC FED si tímto nechává tak zvaně otevřené dveře a k otázce možného snížeí úrokových sazeb v USA se vrátí v brzkém budoucnu. Hlasování členů FOMC FED zároveň ukázalo, že 8 jejich členů z 9 je ochotno připustit jedno snížení sazeb a to ještě do konce letošního roku 2019.