FX trh aktuálně v závěru 46.týdne
Pátek 14. listopaduStávající hodnoty klíčových komodit během pátečního dopoledne dne 14.11.2014 zhruba okolo 9.hodiny centrálního evropského času ( 9:01 CET) jsou obchodovány v sestupném trendu hodnoty své ceny a ropa WTI již prolomila klíčovou cenu pod 75 USD za barel a nyní vykazuje 73,41 USD za barel. Právě ona klíčová cena 75 USD za barel je průměrná hranice rentability břidlicové těžby v USA ve srovnání právě s tradiční těžbou a výrobou ropy. Následně pak ropa Brent udává rovněž sestupný trend a její hodnota píše cenu 77,08 USD, kdy se i výrazně snížil cenový rozdíl mezi oběma druhy obchodovatelné ropy v porovnání s vývojem cen v minulosti.
Investiční zlato pak i v závěru tohoto obchodního týdne nadále vykazuje medvědí směr obchodování a aktuálně je na hodnotě 1153,80 USD za trojskou unci. Ostatní drahé kovy jak stříbro a platina vykazují stejný sestupný trend.
Vývoj obchodování s měnovými páry světových měn je rovněž v závěru tohoto obchodního týdne v býčím trendu amerického dolaru vůči ostatním světovým měnám zejména pak k nejobchodované měně a to Euru, kdy nyní je kurz 1,2453 USD za EUR. Pokles japonského jenu pokračuje s kurzem 116,21 JPY za USD a britská libra stále nepřekonala svoji hranici podpory 1,60 USD za GBP a nyní se obchoduje v kurzu 1,5672 USD za GBP. Ostatní evropské měny jako švýcarský frank také oslabil s kurzem 0,9648 USD za CHF a česká koruna pod stálým vlivem intervencí k zahraničním měnám své centrální banky ČNB vykazuje svůj vyhlašovaný kurz EUR=27,645 CZK – USD=22,191 CZK – GBP=34,938 CZK zveřejněný k 13.11.2014 Českou národní bankou.
Následný vývoj během příštího týdne bude ve znamení očekávání přijatých závěrů vrcholného zasedání G-20, které začíná již v sobotu 15.listopadu 2014 v australském Brisbane za účasti vrcholných představitelů světa včetně Baracka Obami a Vladimíra Putina. Od vývoje v rámci řešení geopolitické situace světa by se dle analytiků měla odvíjet dle předloženého výhledu řešení situace a dle přijatých možných praktických řešení situace na Ukrajině a i spor Palestiny a Izraele, následně by v případě kladného řešení mohlo znamenat opětovný trvalý nárůst ceny investičního zlata. Rovněž tak otázka dohod ohledně břidličné těžby USA a řešení konfliktu na Blízkém Východě ve vztahu k zastavení a potlačení expanze Islámského státu v této oblasti by potencionálně mohlo mít vliv na únosný růst ceny ropy jak WTI tak Brent na světovém trhu.