Globální ekonomika má šanci se vyhnout recesi
Pátek 14. červenceSoučasný výhled globální ekonomiky podle ostříleného finančního stratéga pana Davida Rocheo, bývalého hlavního stratéga investiční banky Morgan Stanley a dnes šéfa a majitele uznávané globální poradenské společnosti Independent Strategy, směřuje k období tak zvaného statického růstu, přičemž úrokové sazby centrálních bank zůstávají vysoké. Nejen podle tohoto stratéga v konci letošního července roku 2023 pak je vysoce pravděpodobné, že po poslední pauze zvyšování sazeb již tentokrát centrální banka USA Federal Reserve System (FED) své sazby zvýší a to o minimálních 25 bazických bodů.
Této situaci možného zvýšení úrokových sazeb na zasedání Federálního výboru pro volný trh FOMC FED ( Federal Open Market Committee Federal Reserve System, a to i přes poslední údaje o výši inflace ve Spojených státech, která vykázala své snížení na objem ve výši 4,9 procenta. Takzvaně nahrává současná směnná hodnota amerického dolaru (USD), která je nejnižší za posledních 15 měsíců. Aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 14.7.2023, zhruba v čase 7:10 CET byla hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) na bodovém stavu ve výši 99,66 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,11 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Bodová hodnota tohoto indexu DXY tak jen od začátku letošního roku 2023 zaznamenla pokles o – 3,72 % bodů a v celkovém ročním porovnání pak pokles představuje objem o výši – 7,67 % bodů.
Pochopitelně s touto situací plně souvisí i vývoj globálního měnového páru jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby hlavní světové komoditní měny a tento měnový pár EUR/USD se tak v uváděném dni a čase obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,123 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,09 % kurzu vůči USD. Tento momentální pokles směnné hodnoty USD pak dle analytiků makléřských společností měl pozitivní vliv jak na růst cen akcií kótovaných na US trzích tak zejména na obchodně strategické komodity jakými jsou ropa a zlato. V průběhu pátečního evropského rána dne 14.7.2023, zhruba v čase 7:48 CET se tak lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 77,04 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,20 % své ceny. Investiční zlato rovněž zaznamenala nárůst své ceny na hodnotu ve výši 1.964,30 USD za trojskou unci a přiblížilo se tak k očekávané cenové hranici 2.000 USD za trojskou unci.
Globální ekonomika se pravděpodobně vyhne recesi a centrální banky budou muset podle zkušeného stratéga Davida Roche „změnit mantinely“ inflace. Vzhledem k tomu, že vysoká inflace se v mnoha velkých ekonomikách ukazuje jako nehybná, centrální banky v posledních 18 měsících agresivně zpřísnily měnovou politiku. Další zvýšení úrokových sazeb se očekává později v tomto roce v důsledku napjatých trhů práce a odolné ekonomické aktivity. To vedlo stále větší počet ekonomů k přesvědčení, že dodatečné zvýšení sazeb uvrhne několik velkých ekonomik do recese, přičemž někteří dokonce naznačují, že pokles by mohl být nezbytný k dosažení úrovně zničení poptávky a nezaměstnanosti, která by způsobila desinflaci. Stratég pan Roche uvádí že vzhledem k tomu, že současná tzv. makroekonomická čísla začínají odrážet meziroční srovnání s náhlým nárůstem cen z loňského jara roku 2022 a to po ruské invazi na Ukrajinu, tak centrální banka USA Federal Reserve System (FED) bude nyní váhat, zda začne snižovat úrokové sazby ze současných zvýšeních ještě letos a podle stratéga pana Davida Rocheo si přizpůsobení sazeb na nižší úroveň ponechá na program svých jednání FOMC (Federal Open Market Committee) až do příštího roku 2024.