Hodnota Bitcoinu během nepokojů v USA posílila

Čtvrtek 4. června

BTC a USD FX24

Stávající živelné sociální nepokoje ve Spojených státech amerických, které se pomalu začali objevovat i v Evropě obrátily dle analytiků myšlení investorů, kteří tak začali o to více projevovat zájem o virtuální měny a zejména pak o nejrozšířenější kryptoměnu Bitcoin (BTC). Aktuálně se tak během čtvrtečního evropského dopoledne 4.6.2020, zhruba v čase 10:43 CET virtuální měna Bitcoin (BTC) obchodovala na burze digitálních měn Coinbase na hodnotě ve výši kurzu 9.626,04 USD za BTC s dosavadním denním posílením BTC o + 0,2195 % kurzu vůči USD.

Živelné a násilné sociální nepokoje včetně rabování původně vznikly po tragickém incidentu při zatýkání policií v Mineapolisu, kde skupina bílých policistů usmrtila Afroameričanka. Avšak v současnosti tyto násilné nepokoje převážně černošského obyvatelstva na území USA již propukly v dalších zhruba 74 velkých městech Spojených států a během středy 3.6.2020 se v rámci solidarity s americkými demonstranty se uskutečnila v Paříži obdobná protestní akce se zhruba počtem 20.000 účastníků. Rekordní vysoká míra nezaměstnanosti a vztek veřejnosti jsou hnací silou třídní konfliktu a sociálního otřesu. Byrokraté, kteří v současnosti vládnou jak v USA tak i v EU používají policii ke shromažďování příjmů a vymáhání zákonů, které obyvatelstvo nepodporuje. Mezi sociálním otřesem a přerozdělováním bohatství existuje silné historické spojení, nejčastěji prostřednictvím tisku peněz. A právě toto dle analytiků makléřských společností je onen moment ve změně myšlení investorů, kteří již aktivně hledají nové formy zhodnocování finančních prostředků vyjma standardního devizového trhu, který je závislý na regulaci centrálních bank v souvislosti s tiskem peněz, což vypovídá ve prospěch virtuální měny Bitcoin (BTC).

 

Bitcoin je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto.

 

Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina. V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache Software Foundation.