Hodnota Bitcoinu opět pod hranicí 4.000 USD za BTC

Úterý 26. února

BTC a USD FX24

Na současném finančním trhu digitálních měn se jednotlivé kryptoměny neustále potýkají s odlivem zájmu investorů a zejména citelně je to znát u směnné hodnoty nejrozšířenější virtuální měny Bitcoinu (BTC), která v tomto 9.týdnu roku 2019 opět zaznamenala pokles pod hranici 4.000 USD za BTC. Aktuálně v průběhu evropského rána dne 26.února 2019, zhruba v čase 6:59 CET se měnový pár BTC/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 3.796,80 USD za BTC s dosavadním denním poklesem BTC o – 0,55 % kurzu vůči USD.

Bitcoin je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto.

 

Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina. V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nazisková organizace Apache Software Foundation.

 

Obchodování s virtuálními měnami na trhu kryptoměn se nyní vyrovnává se sníženým zájmem investorů neboť v poslední době se na tradičním finančním trhu vyskytly atraktivní příležitosti tvorby značného zisku v krátkodobém investičním horizontu způsobené současným geopolitickým vývojem ve světě. Komoditní trh s ropou zaznamenal díky venezuelské krizi nárůst cen ropy na světovém trhu, kdy se cena ropy WTI přiblížila až k 60 USD za barel a cena zlata stále udržuje cenovou hranici nad 1.300 USD za trojskou unci. Spolu s tím v rámci úspěšných obchodních jednání USA a Číny vedoucí k zastavení vzájemné obchodní války výrazně posílily asijské akciové trhy a pondělní obchodní den 25.2.2019 ukocčil čínský akciový index svůj denní nárůst o více jak 6 % bodové hodnoty.

 

Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů trhů s kryptoměnami však tento současný pokles cen virtuálních měn a zejména měny Bitcoin (BTC) může potencionálně investor využít k relativně výhodnému nákupu této měny za výhodnější nižší cenu při spekulaci na opětovný strmý růst směnného kurzu virtuální měny Bitcoin vůči americkému dolaru na burze digitálních měn. Nicméně stále platí, že nejen potencionálně vysoký výnos představuje obchodování s kryptoměnami, ale i značnou finanční ztrátu při dalším poklesu těchto virtuálních měn, dodávají tito odborníci. Předpoklad růstu cen jednotlivých kryptoměn a zejména Bitcoinu (BTC) podle těchto analytiků je však značný, a to s s ohledem na blížící se možnou recesi ekonomiky USA a následný její dopad na globální finanční trhy.