Hodnota virtuální měny Bitcoin opět vzrostla

Úterý 1. února

BTC FB

Současný vývoj trhu virtuálních měn nebo-li kryptoměn po lednovém propadu na začátku letošního roku 2022, kdy trh těchto digitálních měn se nacházel v obchodním trendu medvědího trhu, došlo k obratu a hodnoty těchto měn opět začaly vzrůstat. Momentálně nejrozšířenější virtuální měna, která drží i největší kapitalizační podíl na tomto trhu připsala během několika dnů více jak 10 % růstu své hodnoty. Aktuálně se tak v průběhu evropského úterního rána dne 1.února 2022, zhruba v čase 7:01 CET na trhu digitálních měn Coinbase 1 Bitcoin (BTC) prodával za 38.464,25 USD, pří čemž jeho směnná hodnota 22.1.2022 byla jen 34.081,75 USD za BTC.

Nicméně trh s digitálními měnami a zejména pak kryptoměna Bitcoin čelí silným tlakům odpůrců této formy finančního trhu, kdy například nejen tradiční bankovní sektor poukazuje na negativní důsledky těchto finančních operací, ale i američtí zákonodárci jak v Senátu tak Kongresu USA naléhají na firmy těžící bitcoiny ohledně nadměrné spotřeby elektrické energie a tím pádem i následného zhoršování současné energetické krize ve spojitosti se změnami klimatu. V této souvislosti kritiky kryptoměn pak jak bankovní sektor tak i ostatní orgány výkonu státní moci včetně americké Federální obchodní komise varují před podvody s kryptoměnami prostřednictvím sociálních sítí a to včetně možného zneužití kryptoměn sloužících pak k legalizaci peněz pocházejících z trestné činnosti. Nicméně i přes tato všechna doporučení a varování je mezi dynamickými investory a zejména akčními střadateli o tento druh potencionálně značně výnosného zhodnocování finančních prostředků stále širší zájem a to po nejvíce právě o virtuální měnu Bitcoin (BTC), která v posledních několika málo letech posílila svoji směnnou hodnotu v řádu tisíců procent.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami..

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.