Impuls ekonomického růstu v USA vyprchává
Úterý 20. listopaduPodle rétoriky centrální banky USA – FED (Federal Reserve System) již v příštím roce 2019 by mělo dojít k tomu, že impuls ekonomického růstu začne vyprchávat a ekonomika Spojených států se dostane do neřešitelné recese. FED se totiž obává těsných vlivů trhu práce na inflaci vedoucí k zpomalení ekonomiky USA. Stávající vývoj směnné hodnoty amerického dolaru (USD) i nadále vykazuje jeho růst a dle dolarového indexu DXY byla jeho hodnota krátce před půlnocí z pondělí na úterý dne 20.11.2018, zhruba v čase 11:53 p.m. ET ve výši 96,23 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,04 % bodové hodnoty.
Federální výbor otevřeného trhu (FOMC – Federal Open Market Committee) jako klíčový orgán centrální banky USA – FED, který má ve výlučné gestci problematiku úrokových sazeb a monetární politiku USA vůbec, má naplánováno své řádné zasedání ve dnech 18.a19.prosince letošního roku 2018. Od tohoto zasedání se očekává, že dojde k další vlně zvyšování úrokových sazeb a to minimálně o 25 bazických bodů což by představovalo zatížení úrokovou sazbu již v rozmezí od 2,25 – 2,50 % p.a.a to i přes to, že k poslednímu zvýšení úrokových sazeb došlo 26.září 2018. Další vlna zvyšování úrokových sazeb v USA se tak stala nejen ekonomickým, ale i politickým tématem a to včetně kritiky centrální banky USA FED ze strany samotného prezidenta USA pana Donalda Trumpa.
Tato kritika na adresu centrální banky USA FED, která má za cíl zabránit dalšímu zvyšování úrokových sazeb v USA se předně opírá o argumenty neustále se zhoršujícího spotřebního trhu a zejména trhu s nemovitostmi. Rostoucí náklady na úvěry překonaly růst zaměstnanosti a zisky z reálných disponibilních příjmů způsobily kolaps poptávky pro bydlení na území Spojených států, uvádějí dle ekonomických zpravodajů kritici FEDu. Pokles rezidenčních investic vede k oslabení prodeje spotřebního zboží dlouhodobé spotřeby a snižuje tak čtvrtinu americké ekonomiky. Dále pak obrovské a rostoucí obchodní schodky ukončují práci čímž snižují hospodářský růst, uvádějí dále ekonomičtí zpravodajové.
Na druhé straně značná část amerických ekonomů v návaznosti na investory poukazuje na nesmyslnost vedení obchodní války USA s Čínou a uvádějí, že pro stávající hlavu Bílého domu pana prezidenta Trumpa by bylo výhodnější dojednat exklusivní podmínky vzájemného obchodního vztahu s Evropksou unií a zejména s Německem, kde obchodní přebytek Německa představuje téměř polovinu obchodního přebytku celé EU. Trump by měl odložit svůj animus a držet nos před záplavami urážek z německých médií, aby se ujistil o jediné obchodní dohodě, kterou učií v dohledné budoucnosti, uvádějí ekonomičtí zpravodajové jako svoji radu směrem k Bílému domu ve Washingtonu. DC.
Na základě těchto aktuálních skutečností pak v pondělí dne 19.11.2018 na americkém akciovém trhu se investorská nálada výrazně nevylepšila a investorský sentiment táhl ceny akcií směrem dolů. Podle ukazatelů hlavních US akciových indexů pondělní obchodní den 19.11.2018 skončil dalším poklesem a bodové hodnoty těchto US akciových indexů se ocitly v červených číslech. Například výběrový index DJIA oslabil o dalších – 1,56 %, širší index S and P 500 poklesl o – 1,66 % a index převážně technologických společností NASDAQ vykázal ztrátu ve výši – 3,03 % své bodové hodnoty. Naproti tomu posílilo investiční zlato, které překonalo hranici 1,220 USD za trojskou unci a aktuálně dne 20.11.2018 se obchodovalo zhruba v čase 6:21 CET na hodnotě ve výši 1.223,20 USD za trojskou unci v dosavadním obchodním trendu medvědího trhu o – 0,17 % své předchozí denní ceny.