Inflace se zrychluje a zejména v USA a Evropě

Pátek 10. prosince

58377_US-New-York

Stávající nárůst inflace nejen v České republice, ale prakticky po celém světě trápí jak investory, obchodníky, ale i drobné střadatele s ohledem na dynamické tempo růstu spotřebních cen. Obzvláště markantní nárůst inflace nastal ve Spojených státech amerických, kde investoři téměř za 40 let takové zvýšení inflace a s tím spojené riziko znehodnocení peněz nematují a logicky dle sdělení ekonomických zpravodajů tento stav vyvolává zvýšenou a zejména nestandardní volatilitu finančního trhu. Na tyto skutečnosti pak primárně reaguje devizový trh ve vztahu k směnné hodnotě amerického dolaru (USD).

Aktuálně se tak dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, směnná hodnota USD pohybovala v průběhu pátečního evropského rána dne 10.prosince letošního roku 2021, zhruba v čase 7:51 CET na bodovém stavu ve výši 96,20 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,07 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a americký dolar (USD), coby hlavní globální komoditní měna, obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1296 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,04 % kurzu vůči USD. Ovšem na druhé straně pak americký dolar (USD) posílil vůči asijské hlavní měně a to japonského jenu (J/Y), kdy v rámci forexových obchodů devizového trhu se hodnota tohoto měnového páru USD/JPY pohybovala ve výši vzájemného směnného kurzu na hodnotě 113,55 JPY za USD s dosavadním denním posílením USD o + 0,10 % kurzu vůči JPY.

Poslední reportovaná čísla ohledně výše spotřebitelské  inflace v USA udávají její objem ve velikosti 6,2 procent meziročně, kdy tato udávaná data zahrnují vývoj v průběhu měsíce října letošního roku 2021. Avšak relevantní odhady finančních stratégů před oficiálním vyhlášením míry inflace v USA za měsíc listopad roku 2021 již udávají další nárůst a průměrné odhady jsou reportovány s výší 6,8 procenta s predikcí dalšího vývoje na pokračující růst inflace v USA k objemu přesahující 7 % p.a.v začátku příštího roku 2022. Údaje o spotřebitelské důvěře jsou již k dispozi a pokud se tato predikce udrží, mohou právě tyto údaje předpovídat ještě větší cenové tlaky. “Inflace se zrychluje,” řekl Tom Porcelli, hlavní ekonom RBC Capital Markets v USA, který si myslí, že roční tempo poroste a bude dále růst, aby se začátkem nového roku posunulo téměř k 7 %, sdělil tento odborník finančních trhů.

Příští týden, který je označován v kalendáři roku 2021 jako padesátý v pořadí  se sejdou centrální bankéři z Federal Reserve bank (FED), Evropské centrální banky (ECB), Bank of England a Bank of Japan s tím, že kombinace údajů o inflaci a možnosti reakce centrální banky nastavily ukazatele volatility na trhu. “V důsledku toho si myslíme, že kombinace znamená, že březnový výšlap je velmi možný,” řekl pan Porcelli. „Trh to odhaduje se 40% pravděpodobností, ale nyní si myslíme, že je to o něco vyšší. Pravděpodobně se to teď blíží hodu mincí.“, dodal ekonom RBC.  „Soudě podle toho, jak se dolar obchoduje... Tvrdil bych, že obchodníci upřednostňují vyšší CPI, což utvrzuje názor, že Fed zvýší tempo omezování svého programu QE,“ řekl Chris Weston, vedoucí výzkumu ve společnosti Pepperstone.