Inflace v USA klesla nejníže za poslední tři roky
Čtvrtek 15. srpnaMinisterstvo práce Spojených států amerických ve středu dne 14.srpna letošního roku 2024 zveřejnilo údaje o vývoji inflace v USA. Podle těchto nejnovějších dat růst meziroční inflace zpomalil na 2,9 %, což je dle statistických údajů nejnižší hodnota za více než tři roky. Toto tříleté inflační minimum tak podnítilo investorský sentiment v tom, že snížení úrokových sazeb ve Spojených státech na zářijovém zasedání centrálních bankéřů FOMC FED /Federal Open Market Committee Federal Reserve System) se tak stává o to více pravděpodobnější. V reakci na toto pak devizový trh zaznamenal již mírnější pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD).
Aktuálně se tak v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 15.srpna letošního roku 2024, zhruba v čase 7:39 CET pohybovala směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) na bodovém stavu ve výši 102,57 USD bodů s dosavadním denním vyrovnaným pohybem. Hodnota USD dle tohoto indexu DXY, který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn přitom ještě byla v úterý dne 13.8.2024 na bodovém stavu ve výši 103,12 USD bodů dle tohoto indexu. Tento investorský sentiment, který s vysokou pravděpodobností očekává snížení úrokových sazeb v USA již na zářijovém zasedání Federálního výboru pro volný trh centrální banky USA Federal Reserve System se promítl i do obchodování s globálním měnovým párem jednotné .evropské měny euro a amerického dolaru EUR/USD, kdy .během čtvrtečního evropského rána dne 15.8.2024 se směnný kurz tohoto měnového páru pohyboval těsně nad hranicí kurzu 1,10 USD za EUR a to ve výši 1,101 USD za EUR.
Podle ekonomických zpravodajů data o inflaci v USA ukázala, že ve rovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o 0,2 procenta po poklesu o 0,1 procenta v červnu. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že ceny meziměsíčně stoupnou o 0,2 procenta a meziroční inflace zůstane na třech procentech. Za nárůstem v minulém měsíci stály podle ministerstva převážně vyšší nájmy a náklady na bydlení. Jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, činila 3,2 procenta, což je nejnižší údaj od dubna 2021. Meziměsíčně jádrové ceny stouply o 0,2 procenta. Oba údaje byly o 0,1 procentního bodu nižší než v předchozím měsíci. Ekonomové jádrové ceny pečlivě sledují, protože obvykle poskytují lepší přehled o tom, kam inflace směřuje. Meziroční růst cen výrazně zpomalil z maxima 9,1 procenta v červnu 2022, protože vyšší úrokové sazby ochlazují poptávku. Inflace je sice stále zvýšená, přibližuje se ale k dvouprocentnímu cíli centrální banky USA Federal Reserve System (FED).
Analytuici makléřských společností, finanční stratégové devizového trhu a národohospodářští ekonomové odhadují, že centrální bankéři z FOMC FED by na svém zasedání v září mohli již snížit základní úrok o čtvrt nebo půl procentního bodu nebo-li o 25 – 50 bazických bodů.. Ovšem záležet bude hlavně na vývoji trhu práce, kdy míra nezaměstnanosti v červenci v USA stoupla na téměř tříleté maximum a to na výši 4,3 procenta. FOMC FED již rok drží svoji základní sazbu v pásmu 5,25 až 5,5 procenta, když v letech 2022 a 2023 ji zvýšil celkem o 5,25 procentního bodu neboli neuvěřitelných 550 bazických bodů. Nicméně síla amerického dolaru (USD) je také dle finančních stratégů devizového trhu úzce propojena s vývojem cen komoditního trhu, kde USD zastává funkci ústřední měny globálního devizového trhu. Právě v souvislosti s pokračujícím trendem oslabování USD se výrazně zvýšila cena investičního zlata a s výhledem pokračujícího růstu ceny zlata. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 15.8.2024 se cena investičního zlata na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) pohybovala ve výši 2,489,70 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,40 % ceny a to po předchozím poklesu z důvodu standardního výběru zisků investory, kdy ceny vzrostly nad cenovou hranici 2.500 USD za trojskou unci.