Inflace v USA mírně zvolnila a v ČR nečekaně vzrostla

Pátek 11. října

Inflace FX 24

Současná data ukázala, že meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v září letošního roku 2024 zpomalilo na 2,4 procenta z 2,5 procenta v předchozím měsíci, avšak aktuálně se očekávalo výraznější snížení inflace ve Spojených státech amerických (USA). Mezitím nynější data o inflaci v České republice ukázala, že inflace v Česku v září letošního roku 2024 mírně zrychlila. Spotřebitelské ceny meziročně stouply o 2,6 procenta po srpnovém růstu o 2,2 procenta. Vývoj ovlivnily hlavně ceny potravin a pohonných hmot, uvedl ve čtvrtek dne 10.10.2024 Český statistický úřad.

Na tyto skutečnosti zareagoval mezinárodní devizový trh  ve vztahu k americkému dolaru (USD) jeho mírným poklesem směnné hodnoty. Aktuálně v průběhu evropského pátečního dopoledne dne 11.10.2024, zhruba v čase 10:03 CET, kdy hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) byla na bodovém stavu ve výši 102,84 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,15 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD vůči šestici hlavních světových měn. V uvedeném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro a amerického dolaru obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,094 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR o + 0,064 % kurzu vůči USD. Za této situace pak česká koruna (CZK) během pátečního evropského dopoledne dne 11.10.2024 v zhruba stejném uvedeném čase mírně posilovala vůči USD, avšak po předchozím poklesu v aktuálním kurzu ve výši 23,1240 CZK za USD s dosavadním růstem CZK o + 0,13 % kurzu vůči USD. Současně tak CZK posilovala i vůči EUR, avšak již v mírnějším tempa svého růstu a to o + 0,04 % kurzu při své hodnotě ve výši 25,3508 CZK za EUR.

Podle zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dne 10.10.2024 tak vyplynulo, že sice spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 0,4 %., kdy tento vývoj byl ovlivněn zejména nižšími cenami v oddíle rekreace a kultura a v oddíle doprava, avšak meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v září o 2,6 %, což bylo o 0,4 procentního bodu více než v srpnu letošního roku 2024. "Zářijový meziroční vývoj spotřebitelských cen byl stejně jako v srpnu výrazně ovlivněn cenami potravin a pohonných hmot. Ceny potravin poprvé od loňského listopadu meziročně vzrostly," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Zmínila, že proti loňskému září bylo letos například polotučné trvanlivé mléko dražší o pětinu, máslo přibližně o 43 procent a čokoládové výrobky zdražily o 22 procent. Ceny u potravin a nealkoholických nápojů se v září meziročně zvýšily o 0,6 procenta po srpnovém poklesu o 1,8 procenta. Zhruba o tři procenta zdražily proti loňsku ovoce a zelenina. Ceny lihovin a piva vzrostly zhruba o pět procent, tabákových výrobků o 6,6 procenta. Víno zlevnilo přibližně o čtyři procenta. Ceny pohonných hmot a olejů v září zrychlily meziroční pokles na 11,2 procenta ze srpnových 4,1 procenta.

Zveřejněná data o inflaci USA, a to ve stejný den s jen několika hodinovým časovým posunem ukázala pokles na 2,4 procenta, přičemž finanční trh dle sdělení agentury Reuters očekával minimálně pokles na 2,3 % a níže. Údaje o inflaci zřejmě nezmění očekávání, že americká centrální banka  Federal Reserve System (FED) příští měsíc přikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb. Vyhlídky na listopadovou redukci úroků podpořila čtvrteční zpráva o překvapivě silném přírůstku počtu žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v září zvýšily o 0,2 procenta, zatímco analytici čekali nárůst o 0,1 procenta. Meziroční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny energií a potravin, se zvýšila na 3,3 procenta ze srpnových 3,2 procenta. Analytici předpokládali, že zůstane bez změny. FOMC FED  letos v září roku 2024  přikročil k prvnímu snížení úroků za více než čtyři roky, svou základní sazbu zredukoval o půl procentního bodu do rozpětí 4,75 až 5,00 procenta. Centrální banka se uvolňováním měnové politiky snaží podpořit domácí ekonomiku. Před zářijovým snížením se základní sazba nacházela v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 2001. Na tuto úroveň se vyšplhala v důsledku snahy FEDu dostat pod kontrolu inflaci. Vysoké náklady na půjčky obvykle zmírňují inflační tlaky, ale zároveň podkopávají hospodářský růst, uvedli ekonomičtí zpravodajové.