Inflace v USA zasáhla globální finanční trhy

Pátek 11. února

USA flag FX 24

Reportovaná data o výši lednové inflace ve Spojených státech během čtvrtečního evropského večera dne 10.února roku 2022 a v následujícím čase, velmi výrazně změnila obchodní trendy prakticky celého globálního finančního trhu. Uvedená statistická srovnání totiž vypovídají o tom, že v lednu letošního roku 2022 míra meziroční inflace dosáhla výše 7,5 procenta. Ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky bankovní a investiční skupiny Citi pak uvádějí, že tento aktuální stav je „rána do žaludku“ centrální bance USA Federal Reserve Systém (FED) a očekávají tak skokové zvýšení úrokových sazeb v USA již letos v březnu.

Na základě těchto skutečností očekávaného růstu úrokových sazeb v USA následně posílil amerických dolar (USD), neboť analytici makléřských společností v napojení na finanční stratégy kapitálového trhu uvedli, že centrální banka FED by mohla v letošním roce zvyšovat úrokové sazby až na sedmkrát a to vždy v průměru o 50 bazických bodů, čímž by v závěru letošního roku mohla výše úrokových sazeb atakovat čtyři procenta ročně. Aktuálně se tak směnná hodnota USD měřená dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) během pátečního evropského rána dne 11.2.2022, zhruba v čase 7:04 CET ocitla ve výši 95,96 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,43 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V souvislosti s tímto pak výrazněji poklesla směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) a globální měnový pár se v uváděném dni a čase obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1383 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,39 % kurzu vůči USD.

Posilující směnná hodnota USD neoslabila jen ostatní měny v rámci forexových operací devizového trhu, ale došlo v závěru čtvrtečního obchodování dne 10.11.2022 na US akciovém trhu k propadu cen akcií a hlavní akciové indexu uzavřely tuto obchodní sesanci ve ztrátě své bodové hodnoty. Možná ještě citelnější změna nastala na komoditním trhu, kdy prakticky téměř všechny komodity zaznamenaly pokles a to včetně cen ropy a zlata. Téměř jedinými komoditami, které zaznamenali svůlj růst byl zemní plyn a sojové boby. Podle analytiků cena plynu vzrostla v souvislosti s konfliktem a velmi silnou již vojenskou eskalací v prostoru východní Evropy u hranic Ukrajiny a Ruska, a s tím spojené možné zastavení dodávek ruského plynu do západní a střední Evropy. K růstu ceny sojových bobů ekonomičtí zpravodajové lakonicky poznamenali, že růst ceny této komodity v dnešní době je spíše předzvěst rozsáhlého válečného konfliktu s mezinárodním přesahem.

Vysoká inflace nejen v USA, avšak tam předně podporuje spekulace finančních trhů, že americká centrální banka FED na svém letošním již březnovém zasedání FOMC (Federal Open Market Committee) mohla zahájit zvyšování úrokových sazeb. Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,6 procenta a tudíž rostly tak stejným tempem jako v prosinci loňského roku 2021. Očekává se, že FED začne v březnu letošního roku 2022 zvyšovat úrokové sazby, aby omezil inflaci, která je vysoko a prakticky trojnásobně nad dvouprocentním inflačním cílem centrální banky USA Federal Reserve systém, který považuje za strop cenové stability. Trhy nyní předpovídají, že existuje značná pravděpodobnost zvýšení základní sazby o půl procentního bodu. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na stratégy investičních bank lze předpokládat pokračující růst směnné hodnoty amerického dolaru (USD), ale i pokračující pokles cen akciového trhu, avšak výraznější tempo růstu produktů dluhopisového trhu.