Investiční příležitost – obchod s Platinou
Pátek 31. říjnaIkdyž při stávající ceně tohoto drahého kovu, která je aktuálně před evropským polednem dne 31.listopadu 2014 na hodnotě 1233,40 USD za trojskou unci s udaným trendem následného poklesu o- 1% v rámci denního obchodování a s celkovým ročním klouzavým průměrem -17,15 % pod svojí průměrnou hodnotou toto lákavě pro investory nevypadá jedná se stále o velmi lákavou a potencionálně vysoce ziskovou investicí.
Cena platiny podle analytických zdrojů by měla zaznamenat opětovný nárůst k ceně lehce pod 1.600 USD za trojskou unci v horizontu 4-6 měsíců. Toto tvrzení je podloženo několika důvody podle, kterých by tato situace mohla nastat. Jednak v začátku letošního roku na území Jihoafrické republiky probíhala rozsáhlá stávka horníků,která trvala téměř 5 měsíců a díky tomuto došlo k deficitu těžby zhruba 940 tisíc trojských uncí tohoto drahého kovu. JAR je zhruba ze 70% celosvětovým producentem platiny vůbec. Tímto dochází ke skluzu celosvětové produkce zhruba o 25% a ve finančním vyjádření to představuje zhruba částku ve výši 2,25 miliardy USD. Zároveň v rámci ukrajinsko-ruské krize a s tím zavedení sankcí EU a USA vůči Rusku, které je celosvětovým producentem Platiny ze 14% pak k dalšímu omezení dodávek na celosvětové trhy této komodity.
Platina je kov bez kterého se neobejde tahoun světové ekonomiky a to je především automobilový průmysl neboť platina je nedílnou a nezbytnou součástí při výrobě automobilových katalyzátorů. V letošním roce zaznamenal automobilový průmysl v nejvíce se rozvíjející ekonomice a to v Číně o +11% a v samotných USA to pak je 4,3% meziročního nárůstu objemu prodeje nových vozů. Další země Evropy včetně české automobilky Škoda v rámci Volkswagen Group zaznamenávají nárůst svého odbytu. Obdobně je na tom i Japonsko včetně nárůstu prodejů nových vozů na Asijském kontinentu. Stále se zvyšující požadavky na ekologii známé u nás pod označením Euro 1 – 6 a neustále kladou právě tyto výrobce a následně jejich prodejce k tomu, že nové vozy bez katalyzátorů jsou prakticky již neprodejné.
Vzhledem k tomu, že se jedná o ryze přírodní produkt zatím nenahraditelný syntetickým způsobem a celosvětové zásoby tohoto drahého kovu nejsou nevyčerpatelné dá se dle analytických zdrojů plně předpokládat jeho opětovné navýšení ceny, které by dle analytiků mohlo překonat i letošní nejvyšší dosaženou cenu, která byla ke dni 2.července ve výši 1.523 USD za trojskou unci platiny v časovém horizontu konce jara příštího roku s ohledem na fakt, že největší celosvětové zásoby platiny se nacházejí ze 42% na území Ruska a 37% na území Jihoafrické republiky.