Investiční zlato zatím v mírném poklesu ceny

Čtvrtek 18. června

V průběhu stávajícího obchodního týdne označovaném v kalendáři jako 25.-tý týden roku 2015 hodnota investičního zlata zahájila v rámci obchodování na komoditním trhu spíše trend mírnějšího poklesu své ceny. Aktuálně dne 17.6.2015 v odpoledních hodinách evropského času zhruba v 14:29 CET se investiční zlato obchoduje na FX trhu v ceně 1178,50 USD za trojskou unci což je pokles v rámci denního obchodování o -2,40 USD na trojskou unci a v percentuálním vyjádření se jedná o momentální pokles o -0,2% své původní ceny denního obchodu.

Nyní většina investorů vyčkává na dnešní skončení dvoudenního zasedání centrální banky USA – FED, který má jednak poskytnout výhled vývoje měnové politiky USA v návaznosti na stav ekonomiky unie, ale především upřesnit výši úrokových sazeb. Ohledně výše úrokových sazeb a jeho potencionálního zvýšení ze strany FED se již v investorských a odborných kruzích finančního světa hovoří několik měsíců. Podle zdrojů z analytického prostředí blízkému dnešnímu zasedání FED se spekuluje o tom, že USA prostřednictvím FED přistoupí ke zvýšení úrokové míry až k 3% s účinnosti s největší pravděpodobností od září letošního roku nejdéle však do konce roku 2015.

Toto opatření podle předních expertů a dle dnešního vyjádření analytika Deutsche Bank pana Michaela Lewise přinese na FX trhu následně další pokles ceny investičního zlata. Podle tohoto analytika je potencionální míra a hodnota poklesu ohraničena okolo 1100 USD za trojskou unci. Pan Lewis se vyjádřil o částce 1125 USD za trojskou unci jako střední hodnotě investičního zlata okolo, které by se cena investičního zlata na FX trhu měla pohybovat. Nicméně toto je dle názoru ostatních analytiků zejména z řad institucionálních profesionálních investorů zjednodušený pohled, který neabsorbuje geopolitické faktory vývoje událostí ve světě. Zejména zhoršující se otázku vztahů Palestiny a Izraele, eskalující napětí ve vztazích Spojených států amerických a Ruské federace, které v posledních dnech je jen krůček od období nové studené války světových velmocí.

Důležitým faktorem na který doposud trh s investičním zlatem výrazně na rozdíl od devizového trhu se zahraničními měnami nezareagoval je vývoj ohledně řeckého dluhu a reálně v krátkodobém časovém úseku se rýsující vystoupení Řecka z eurozóny a vznik opravdové krize na Balkáně na území Řecka, Podle většiny analytiků je opravdu faktem, že stávající cena investičního zlata tento potenciál řecké krize doposud plně nezaznamenala. Dle tohoto dále analytici uvádějí, že i přes řeckou dluhovou krizi investiční zlato doposud nedokáže vytvořit správné útočiště a náladu investorů podporující nákup tohoto investičního nástroje či komodity. Zároveň dodávají, že tato situace po krátkodobém následném poklesu ceny investičního zlata se následkem vývoje tzv. řecké krize, která doposud nepředurčuje pozitivní vývoj může dojít k radikálnímu a prudkému nárůstu ceny zlata. Tímto stavem by investiční zlato či zlato vůbec včetně fyzické depozitní formy potvrdilo svoji základní investiční vlastnost coby uchovavatel stále hodnoty ve finančním vyjádření s ohledem na spotřební ceny.