Investoři diverzifikují svá portfolia kobaltem

Středa 5. srpna

Kobalt FX24

Stávající situace na finančním trhu co se týče jak komoditního tak zejména akciového trhu odráží značnou nervozitu a obavy investorů ze situace ohledně pandemie koronaviru SARS-CoV-2 způsobující až smrtelné onemocnění Covid-19. Právě na základě zamezení šíření tohoto viru došlo již na jaře letošního roku 2020 k rozsáhlým restrikcím v téměř všech zemích na světě a zejména pak v rozvinutých ekonomikách jako jsou USA, země EU a Čína, kde způsobily rozsáhlé ekonomické ztráty. V důsledku tohoto pak investoři o to více vyhledávají, vyjma konzervativních způsobů různé možnosti jak ochránit své investice.

Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank se v poslední době ukazuje a to v rámci standardního akciového trhu se orientovat na společnosti, které se zabývají těžbou rudy kobaltu a následným zpracováním do ušlechtilé formy tak zvaného kovového kobaltu.  Kobalt je namodralý kov. Jedná se o vodivý prvek, který je extrémně odolný vůči teplu. Své magnetické schopnosti si zachovává až do teploty 1 150 ° C, což je mnohem více, než kterýkoliv jiný známý kov. Kobalt má atomové číslo 27. Kobalt je zároveň prvkem mnoha slitin, což vyplývá z jeho vlastností jako je tvrdost, odolnost a pevnost. Své užití nalezne pak také ve sklářském průmyslu při barvení skla a keramiky. Investice do kobaltu má své opodstatnění na základě jeho širokého využití. Tento prvek Cobaltum je znám především svým využitím v produkci baterií. Baterie jsou součástí motorů, turbín či elektráren, ale najdeme je i ve smartphonech a dalších zařízeních. Kobalt má tedy podobné využití jako lithium, a tím se spolu s tím řadí mezi tak zvané prvky budoucnosti.

 

Na základě těchto důvodů i když běžné věrnosti tento kov moc znám není se v několika málo posledních letech cena kobaltu vyšplhala na více něž dvojnásobek. Obdobná situace a to s ještě vyšším efektem návratnosti investic je na akciovém trhu a to v souvislosti ohledně veřejně obchodovatelných akcií těch společností, které se zpracováním a následnou distribucí kobaltu zabývají. Hlavním důvodem nárůstu poptávky po kobaltu je rozvoj elektrického pohonu. Elektrická vozidla započala svůj rozvoj na základě zpřísňujících se podmínek kladených na omezování emisí. Právě u elektrických vozidel je zapotřebí baterie, jež je zhotovena z kobaltu a lithia. Tyto lithium-iontové baterie (Li-Ion) umožňují elektrickým automobilům prodlužovat dobu mezi dobíjeními.  Tudíž podle finančních stratégů můžeme očekávat pokračující růst poptávky po kobaltu, kdy zmiňují ekonomičtí zpravodajové rychlejší tempo růstu.

 

Toto tempo růstu a atraktivita investic, podle těchto odborníků, se však nepředpokládá pokračující lineární řadou, nýbrž v současném období po odeznívání tak zvané první vlny pandemie koronaviru před nástupem mohutnější fáze druhé vlny pandemie, která se očekává již v začátku podzimu letošního roku 2020. V tomto období po projevení se tak zvané druhé vlny pandemie se dle finančních stratégů poptávka zúží a cena veřejně obchodovatelných akcií těchto společností zabývající se výrobou a zpracováním železné rudy kobaltu začne stagnovat a tudíž efektivní profit z nárůstu ceny akcie bude omezený, avšak jako vhodný diverzifikační akciový titul v investorském portfoliu bude tuto funkci plnit nadále. Podle ekonomických pravodajů se tak zejména vyjma jiných společností jedná o tak zvané TOP 3 akcie a to China Molybdenum, Sherritt International a Clean TeQ Holdings. Pokud se těmto společnostem podaří udržet a dosáhnout ještě vyšších provozních zisků a pozitivního cash flow, mělo by se to odrazit na zvýšené ceně jejich akcií.