Investoři opět mají obavy z poklesu poptávky po ropě
Středa 29. záříCeny ropy v průběhu evropského středečního rána a začátku dopoledne 29.září letošního roku 2021 již druhý den po sobě klesly, dle vyjádření ekonomických zpravodajů je to vlivem faktu, že se znovu objevily pochybnosti o poptávce po ropě, v návaznosti na situaci, kdy případy Covid-19 stále celosvětově rostou. Cena ropy poklesla i za situace, kdy v některých světových regionech a to nejcitelněji ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska mají kritický nedostatek pohonných hmot a zejména benzínu. Analytici uvádějí, že tato krize pohonných hmot v Británii je nejrozsáhlejší za posledních více jak 70 let.
Aktuálně se tak v průběhu středečního evropského dne 29.září 2021, zhruba v čase 8:11 CET obchodovala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 73,97 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 1,75 % ceny. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 77,74 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 1,71 % své předchozí ceny. Tyto stávající ceny pak v ročním porovnání ovšem stále představují i přes tento dvoudenní pokles velmi výrazný nárůst své ceny a to u ropy WTI dle dat technické analýzy jde o růst ve výši 75,41 % za posledních 52 týdnů. Roční porovnání severomořské ropy Brent pak vychází s ročním nárůstem o + 74,32 % ceny za posledních 52 týdnů, uvádějí ekonomičtí zpravodajové.
Ceny ropy se tak podle tohoto porovnání zvyšují, protože se ekonomiky vzpamatovávají z pandemických blokád a zrychluje se poptávka po palivech, zatímco v některých produkčních zemích došlo k narušení dodávek. Právě v této souvislosti upozorňují finanční stratégové na situaci, kdy ropný průmysl, producenti ropy a zejména obchodníci a investoři opět pojali obavy ze snížení poptávky po ropě a v důsledku tohoto pak došlo k aktuálnímu propadu cen ropy na světovém komoditním trhu. Obchodníci očekávají, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jeho spojenci (zejména Ruská federace), obvykle známí jako OPEC+, se rozhodnou udržet těsné zásoby. Tato nervozita trhu vzniká právě za situace, kdy OPEC a OPEC+ mají již příští týden společná jednání. Nicméně očekává se, že poptávka po ropě v příštích několika letech výrazně vzroste, předpověděl OPEC v úterý 28.9.2021 ve svém vyjádření.
Ovšem z pohledu analytiků toto vyjádření OPEC spíše zní jako varování, že svět musí nadále investovat do ropné výroby, aby odvrátil krize, a to i při přechodu na méně znečišťující formy energie. Oslabující čínský trh s bydlením a rostoucí výpadky elektřiny zasáhly sentiment, protože jakýkoli spád druhé největší světové ekonomiky by pravděpodobně mohl mít dopad na poptávku po ropě, uvedli analytici. Čína je po USA největším světovým dovozcem ropy a druhým největším spotřebitelem fosilních paliv. Americké zásoby ropy, benzínu a destilátů podle tržních zdrojů minulý týden vzrostly, citujíc úterní údaje Amerického ropného institutu. Zásoby ropy se za týden končící 24. září 2021 zvýšily o 4,1 milionu barelů. Zásoby benzínu stouply o 3,6 milionu barelů a zásoby destilátů vzrostly o 2,5 milionu barelů, ukazují údaje podle zdrojů, kteří hovořili pod podmínkou anonymity.