Investoři se obávají inflace a dopadu pandemie

Pátek 12. března

58377_US-New-York

V souvislosti s tak zvaným obřím uvolňováním finančních prostředků jednotlivých států světa a to zejména Spojených států amerických spolu s prohlubováním státních deficitů, vrůstají obavy nejen investorů ohledně budoucího vývoje inflace, sdělují ekonomové a analytici finančních trhů. Hlavní pozornost investičních stratégů a analytiků makléřských společností v napojení na ekonomy prakticky celého světa upoutala skutečnost, kdy vláda Spojených států pod vedením nového prezidenta Joe Bidena po schválení legislativním procesem prosadila rekordně vysokou pomoc pro boj s Covid-19 ve výši 1,9 bilionu USD.

Tato suma v rekordní výši 1,9 bilionu amerických dolarů je primárně určena k tomu, aby jednak zamezila dalším ekonomickým ztrátám amerického hospodářství, ale zároveň bezprostředně pomohla obyvatelům USA v mnohdy velmi nelehké životní situaci a zároveň výrazným způsobem formou přímých investic ozdravila americkou ekonomiku k možnému dalšímu pokračujícímu růstu. Ovšem právě toto podle odborníků s sebou přináší i nárůst inflační míry a podle některých ekonomů ona míra inflace se může zvýšit velmi dynamicky až skokově a to až do takové výše, která již bude působit spíše negativním vlivem. Nicméně stávající údaje inflace v USA ovšem nedosahují oněch inflačních cílů, které si centrální banka USA FED (Federal Reserve System) stanovila a to ve výši 2 % p.a., neboť podle dostupných údajů je současná celková inflace v USA ve výši 1,7 % meziročně. Situace v Evropě, resp.v zemích eurozóny ohledně výše inflace je za stávající výše ještě podstatněji vzdálenější od inflačního cíle ECB (Evropské centrální banky), kdy míra inflace dosáhla v únoru letošního roku 2021 výše 0,9 % meziročně.

Na tyto skutečnosti zareagoval globální finanční trh a tak jako téměř tradičně pak primárně se dostavila reakce v rámci forexových obchodů mezinárodního devizového trhu, kde globální měnový pár EUR/USD zaznamenal pokles směnné hodnoty jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD). Aktuálně se tak v průběhu evropského pátečního dopoledne 12.března letošního roku 2021, zhruba v čase 9:41 CET tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,193 USD za EUR s dosavadním denním poklesem o – 0,451 % kurzu vůči USD. Celkově pak v rámci světového finančního trhu v rámci devizových operací směnná hodnota amerického dolaru opětovně vzrostla a podle indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, byla v uváděném dni a čase na bodovém stavu ve výši 91,82 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,44 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

Podle vyjádření analytiků byla tato situace způsobena jednak schválením rekordní pomoci ekonomice USA ve výši 1,9 bilionu USD, ale zároveň včerejším vystoupením prezidenta USA pana Biudena, ve kterém vyzval všechny Američany k občanské povinnosti jako nutnost se nechat naočkovat proti Covid-19 a de facto nařídil všem očkování na území USA. V této souvislosti pak velmi taktně a diplomaticky vyzdvihl fakt, že vláda USA posílá každému Američanovi 1.400 USD jako pomoc při pandemie a tudíž musí být povinností každého v USA, aby očkováním zabránil dalšímu šíření této virové nákazy a to tak, aby 4.červenec coby Den Nezávislosti mohl být i dnem vítězství nad virem. Tato skutečnost pak výrazným způsobem pozitivně ovlivnila investorský sentiment a ceny finančních trhů převážně posilovaly. Nicméně přetrvávají obavy investorů právě ze skokového růstu inflace spolu s ekonomickými dopady předchozích opatření, která omezila nebo dokonce zastavila řadu činností a prakticky ochromila cestovní ruch v celosvětovém měřítku.