Investoři se obávají růstu inflace a zájem o dluhopisy vzrostl

Čtvrtek 1. dubna

Dluhopisy korp. CZD

Podle zpráv ekonomických zpravodajů míra inflace v eurozóně v březnu letošního roku 2021 prudce vzrostla, v ročním vyjádření se dostala na 1,3 procenta, zatímco v únoru 2021 činila 0,9 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dne 31.3.2021 oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Situace v České republice (ČR) ohledně současné výše inflace, podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a České národní banky (ČNB) je na podstatně vyšší hodnotě a to dokonce více jak dvojnásobné. Podle dat ČSÚ k únoru letošního roku 2021 byla míra inflace v ČR ve výši 2,9 procenta.

V ročním porovnání loňského roku 2020 pak podle dat ČSÚ celková roční inflace za rok 2020 byla na hodnotě ve výši 3,2 procenta jako průměrná roční míra inflace v České republice. Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku, kterou ve své metodice výpočtu inflace v ČR používá centrální banka ČR Česká narodní banka (ČNB) ukazuje hodnotu míry inflace nižší a to ve výši 2,1 procenta jako tzv. absolutní jádrovou inflaci. Nicméně podle ekonomů a finančních stratégů v napojení na analytiky makléřských společností je tato stávající míra inflace v ČR stále podstatně vyšší než v zemích eurozóny a zároveň plně odpovídá inflačnímu cílu ČNB jako tak zvaná zdravá míra inflace pro ekonomiku, co se týče její současné výše. Avšak relativně vyšší míra inflace v ČR způsobuje obavy ve skrze konzervativnějším investorům a zejména pak běžným občanům jako spořitelům, neboť jejich vklady jsou inflačně znehodnocovány.

Současné finanční produkty peněžního trhu v České republice jako relativně velmi bezpečné instrumenty finančního trhu však neumožňují dosáhnout takového výnosu, který by beze zbytku dokázal vyrovnat roční míru inflace. Právě z těchto důvodů výrazná část konzervativních investorů a konzervativnějších obyvatel ČR zaměřila svoji pozornost směrem k dluhopisovému trhu jak ke státním dluhopisům, ale především jejich zájem v posledních měsících vzrostl ohledně korporátních dluhopisů. V současnosti na dluhopisovém trhu, kde je možné investovat do dluhopisů firem nebo-li korporátních dluhopisů se již také situace v začátku letošního roku 2021 změnila a bezpečných dluhopisů s atraktivním výnosem podstatně ubylo neboť v závěru loňského roku 2020 došlo k značnému výprodeji těchto emisí korporátních dluhopisů. 

Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky investičních společností jednou z takových společností, která vydala emisi dluhopisů s vysoce atraktivním výnosem je developerská společnost  EIP a,s, (Europa Investment Property) jako součást českého holdingu Premiot Group a.s. působící více jak 20 let v oblasti investic a realitního trhu. Společnost Europa Investment Property tak nabízí svým investorům formou korporátních dluhopisů jako nadstandardní investiční příležitost s výnosem ve výši 7,1 % p.a., kdy tento výnos bude investorům dokonce vyplácen každý měsíc. Na základě vysokého zájmu investorů tak společnost EIP a.s. (Europa Investment Property) od 1.září roku 2020 nabízí novou vysoce atraktivní emisi korporátních dluhopisů s výnosem 8 % p.a. se splatností do 31.12.2022 a metoda výplaty výnosu je opět řešena měsíční výplatou úroků, avšak ta je již téměř vyprodána.