Investoři se začali obávat eura

Středa 19. října

Inflace CZD

Podle sdělení ekonomických zpravodajů a dle komentářů jednotlivých analytiků makléřských společností v napojení na finanční stratégy jak globálního trhu tak zejména evropského finančního trhu současné obavy investorů ve vztahu k jednotné evropské měně euro (EUR) mají své příčiny vzniku podstatně dříve než nyní v době aktuální energetické krize a válečnému konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskou federací ve východní části Evropy. V současnosti postavení směnné hodnoty měny euro (EUR) nadále vykazuje pod paritní hodnotu vůči americkému dolaru (USD).

Aktuálně v průběhu středečního evropského rána dne 19.října letošního roku 2022, zhruba v čase 6:55 CET se tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 0,984 USD za EUR s dosavadním denním poklesem o – 0,142 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo na mezinárodním devizovém trhu dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru změnila svůj obchodní trend a USD začal opět posilovat. Podle údajů dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, vzrostla bodová hodnota USD dle tohoto indexu zhruba o jeden USD bod v posledních zhruba 12-ti hodinách. V uváděném dni a časa tak byla hodnota tohoto indexu DXY ve výši 112,18 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,04 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

Problémy s eurem a obavy investorů o případný rozpad eurozóny se tak datují podle analytiků a ekonomických zpravodajů zhruba více jak 10 let.  V roce 2012 bylo Řecko uprostřed dluhové krize a ekonomická nestabilita se šířila do dalších částí eurozóny. Tehdejší prezident Evropské centrální banky ECB (European Central Bank) pan Mario Draghi, který po svém odchodu z ECB do nedávna vykonával funkci italského premiéra, tehdy přednesl projev, který je nyní připisován záchraně eura. Po deseti letech jsou euro a eurozóna stále nedotčené vzít si ponaučení z tehdejších slov šéfa ECB pana Draghio. Tudíž jeden z hlavních problémů v jádru této nové krize, označované jako energetická však stále zůstává a tím je skutečnost, že když se region zemí eurozóny či ostaních států Evropksé Unie (EU)  dostane pod ekonomický tlak tak ekonomicky silné země obrazně řečeno odvracejí svoji hlavu a solidárně řešit společně problémy druhých zůstává jen u politických deklarací bez faktických ekonomických kroků.

Tento fakt se tak podle finančních analytiků stává hlavním důvodem obav investorů, neboť v době, kdy samotné Německo se dostává do recese a de facto nutí ostatní státy eurozóny a EU pomoci výhradně jen Němcům jako doposud nejsilnější ekonomiky eurozóny a celé EU, tak obavy investorů jsou zcela na místě a reálně hrozí rozpad euróny, uvádějí ekonimčtí zpravodajové. Mimo jiné také výrazným faktorem obav je i to, že dvě stejné firmy nebo domácnosti v eurozóně mají nyní zcela odlišné finanční podmínky nebo podmínky svého financování, a to právě v důsledku země, ve které se nacházejí. „V tomto smyslu se pak váš cestovní pas stává hlavním určujícím faktorem vašich podmínek financování.“, uvedla Angela Ubideho z hedge-fondové firmy Citadel “Samozřejmě by tu měly být rozdíly, ale když jsou rozdíly velmi velké, pak můžeme říci, že měnová politika byla roztříštěná,” dodala tato odbornice.