IPO Aramco opět o krok blíž

Pondělí 24. října

Saudská Arábie poprvé vydala a během středy minulého týdne dne 19.října 2016 započala s prodejem vládních dluhopisů, umístěných na světovém finančním trhu. Vláda království Saudské Arábie tímto poprvé v novodobé historii země vstoupila na mezinárodní dluhopisový trh a prodala doposud dluhopisy v celkové hodnotě 17,5 miliardy amerických dolarů (USD) což představuje největší emisi v historii rozvíjejících se zemí. Nabídka Saudské Arábie zahrnuje dluhopisy s dobou splatnosti pěti, deseti a třiceti let a touto emisí dluhopisů překonala historicky největší objem vydaných dluhopisů rozvíjejících se zemí, kdy letos v roce 2016 v dubnu vydala své dluhopisy Argentina za 16,5 miliardy USD. Tento krok, který umožňuje vstup zahraničního kapitálu do Saudské Arábie je podle analytiků dobrým znamením pro možnou privatizaci státního ropného gigantu společnosti Saudi Aramco (Saudi Arabian Oil Company). Cena ropy WTI,během rána dne 24.10.2016 je 50,58 USD za barel a ropy Brent 51,56 USD za barel.

Saudská Arábie jako největší světový producent ropy, jehož produkce zaujímá zhruba objem ve výši 85 % celkové produkce zemí vyvážejících ropu sdružených v kartelu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries)se již několik let potýká s problémy deficitu státního rozpočtu, který je předně způsoben poklesem cen ropy na světovém trhu. Největší ztráty zaznamenala Saudská Arábie v době, kdy se cena ropy pohybovala na hodnotě 30 USD za barel. Stávající výše cen ropy okolo 50 USD za barel, kdy během posledních měsíců je znatelný růst této energetické suroviny, však plně nepokrývá nutné požadavky této země blízkovýchodní oblasti v Perském zálivu – Saudské Arábie. Z tohoto důvodu, kdy ropa není a dle analytiků  pravděpodobně v krátkém období ani nabude opět v ceně nad 100 USD za barel je potřeba království Saudské Arábie hledat finanční zdroje i jinde s uplatněním své nové vize, která zavádí investiční programy možné nezávislosti na produkci ropy. V tomto ohledu pak investiční stratégové možné privatizaci ropného gigantu Aramco přisuzují vysokou pravděpodobnost jejího provedení formou primárního úpisu akcií IPO na veřejný akciový trh.

Poslední informace od ekonomických zpravodajů sdělují, že Saudové svůj záměr ohledně částečné privatizace svého ropného giganta společnosti Saudi Aramco (Saudi Arabian Oil Company) myslí s největší pravděpodobností opravdu vážně. Představitelé Saudskoarbské burzy cenných papírů, tak zvané Tadawulské burzy, která je největší v Perském zálivu, oznámili, že umožní přímou účast zahraničních investorů při uvedení firem ropného království na tamní akciový trh. Tímto krokem pak státní regulátor uvolňuje přísná pravidla obchodování na Tadawulské burze. Tímto krokem reaguje Saudsko arabské království na nízké ceny ropy v posledních dvou letech a hodlá procesem částečné privatizace ropné společnosti Aramco si zvýšit příjem do státního rozpočtu.

Tyto nová pravidla pro primární úpis akcií (IPO) na domácí saudsko arabské burze cenných papírů vstoupí v platnost začátkem příštího roku v plném souladu s předchozími kroky ohledně liberalizace saudskoarbského kapitálového trhu. Společnost Saudi Aramco (Saudi Arabian Oil Company) je největší ropná společnost na světě a její těžba ropy představuje zhruba jednu desetinu celosvětové produkce. Tato společnost vznikla již v roce 1933 a v současnosti zaměstnává zhruba okolo 60.000 kmenových pracovníků. Denní produkce Armaco zahrnuje zhruba 10 milionů barelů ropy denně což pro srovnání je více jak všechny ropné společnosti Spojených států amerických, které uvádějí denní soubornou produkci ropy okolo 9 milionů barelů za den. Odhady hovoří o tom, že ropný gigant Aramco vytěží zhruba 3 miliardy barelů surové ropy za rok.

Konečnou finalizaci kroku IPO Saudi Aramco což dle odhadů analytiků může případně být již v průběhu několika měsíců příštího roku 2017 by se mohla společnost Saudi Armaco, co se týče tržní kapitalizace stát ve výhledu dalšího období nejbohatší společností světa, po stále nynějším prvenství americké technologické společnosti Apple (NASDAQ-AAPL). Hodnota společnosti se odhaduje na zhruba 2 biliony amerických dolarů (USD) a při záměru v první fázi umístění 5 procent akcií na veřejný trh, by pak vlastní výnos představoval částku okolo 100 miliard USD, dle odhadu analytiků. Tímto krokem by pak došlo i k překonání doposud nejvyššího úpisu akcií společnosti Alibaba Group (NYSE-BABA), které v září 2014 představovalo částku ve výši 25 miliard USD. IPO Saudi Aramco by tím pádem představovalo jedno z historicky největších primárních úpisů co do objemu ceny upisovaných akcií a následné tržní kapitalizace společnosti, která by tak mohla dle hypotetického odhadu analytiků dosáhnout částky okolo 380 miliard USD, ale i vyšší.  Drtivá většina analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank v napojení na akciové trhy považují toto možné odstátnění ropného průmyslu Saudské Arábie formou IPO Saudi Aramco za skvělou a jedinečnou investiční příležitost.