IPO Saudi Aramco má být celosvětově rekordní

Pátek 6. prosince

Saudi-Aramco R

Saudsko arabská státní ropná společnost Saudi Aramco, coby globální gigant ocenila své akcie pro vstup na akciový trh formou primárního úpisů akcií tzv. IPO za 32 rijálů na akcii (což odpovídá zhruba 8,53 USD), čímž toto IPO dosáhlo na celkový upisovaný objem ve finančním vyjádření o výši 25,6 miliard USD, což představuje prozatím celosvětově největší a rekordní IPO. Velikost této IPO nabídky tak dává společnosti Saudi Aramco celkové tržní ocenění ve výši 1,7 bilionu USD, což je méně než bylo počáteční ocenění korunního prince Mohammeda bin Salmana, který měl záměr dosáhnout na výši v hodnotě 2 bilionů USD.

Společnost Saudi Aramco (Saudi Arabian Oil Company) je největší ropná společnost na světě a její těžba ropy představuje zhruba jednu desetinu celosvětové produkce. Tato společnost vznikla již v roce 1933 a v současnosti zaměstnává zhruba okolo 60.000 kmenových pracovníků. Denní produkce Armaco zahrnuje zhruba 10 milionů barelů ropy denně což je pro srovnání jen o něco méně než současná ropná produkce všech ropných společností Spojených států amerických. Ještě do nedávna tato produkce Saudi Aramco byla vyšší než celková produkce USA , když denní celková produkci ropy ve Spojených státech dosahovala objemu okolo 9 milionů barelů za den. Odhady hovoří o tom, že ropný gigant Saudi Aramco vytěží zhruba 3 miliardy barelů surové ropy za rok.  Vývoj cen ropy na globálním komoditním trhu v posledních měsících, podle analytiků ve vztahu k ocenění této ropné společnosti Saudi Aramco nebyl doposud až tak příznivý jako nyní což byl i důvod proč Saudská Arábie částečnou privatizaci formou IPO v současnosti zahájila.

 

Cena ropy na globálním komoditním trhu na základě vyhodnocení investorů a to všech potencionálních  rizik ve světě a s tím souvisejících dalších faktorů, zejména v Blízkovýchodní oblasti přimělo k jejich vyššímu zájmu o komoditu ropy. Zvýšené zájem o obchodování s ropou a s tím související růst její ceny podpořilo právě probíhající zasedání ropného kartelu OPEC ve Vídni, kde by na závěr pátečního společného jednání i se svými spojenci označovanými jako OPEC+, kde působí i silný vliv Ruské federace, mělo dojít k přijetí nejen prodloužení omezení těžby surové ropy s cílem dosáhnout zvýšení její ceny, ale rovněž i k zvýšení limitou tohoto omezení. Aktuálně pak v průběhu pátečního evropského rána dne 6.12.2019, zhruba v čase 6:44 CET se lehká americká ropa WTI obchodovala na komoditním trhu v ceně 58,24 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,33 % ceny a severomořská ropa Brent vykazovala cenu ve výši 63,14 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,39 % své ceny z důvodu výběru zisků dosaženého investory, uvádějí analytické zprávy.

 

Po tomto oznámení o cenách akcií společnosti Saudi Aramco umisťovaných formou IPO na veřejný akciový trh následuje týdenní místní roadshow po Blízkém východě. Nabídka Aramco překoná primární nabídku akcií čínské firmy Alibaba, která v roce 2014 získala z prodeje akcií 25 miliard USD (574,9 miliardy Kč). Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že by firma mohla využít také tzv. greenshoe opce, která umožňuje počet upisovaných akcií zvýšit, a z nabídky by v tomto případě mohla získat až 29,4 miliardy USD. O nabídce akcií společnosti Saudi Aramco se mluví už několik let a byla netrpělivě očekávána. Podle spekulací ekonomických zpravodajů v napojení na finanční stratégy investičních bank je nyní jen otázkou času, kdy Saudská Arábii rozšíří rozsah své privatizace a nabídne formou duálního kótování své akcie na globálním akciovém trhu ať už prostřednictvím NYSE (New Yourk Stock Exchange) či LSE (London Stock Exchange). Původní zprávy z loňského roku 2018 dokonce uváděli, že vstup na londýnskou burzu Saudská Arábie zvažovala a údajně dokonce v této věci osobně jednala bývalá britská premiérka paní Theresa May, avšak z důvodů nevyjasněností ohledně Brexitu k realizaci nedošlo.

 

Společnost Saudi Aramco v minulosti uvedla, že 0,5% kótovaných akcií by bylo k dispozici jednotlivým drobným investorům, zatímco zbývajících 1% z celkového počtu akcií by bylo pro institucionální investory. Toto 1% odpovídá 2 miliardám akcií. V prvních 2½ týdnech období tzv. zaknihování akcií společnosti Saudi Aramco  došlo k jejich vypsání a to v počtu  5,9 miliard akcií. Dlouho očekávaný vstup společnosti Saudi Aramco na akciový trh formou IPO jako největší a nejziskovější společnosti na světě se nakonec pravděpodobně podaří a společnost umístí své akcie lokálně na burze cenných papírů Saúdské Arábie v Tadawulu. S akciemi by se tak podle posledních zpráv mělo začít obchodovat ještě tento měsíc a to zhruba v druhé polovině měsíce prosince 2019.  Podle ekonomických zpravodajů toto IPO bude vrcholem vize 2030 korunního prince Mohammeda bin Salmana zaměřené na transformaci saúdské ekonomiky.