Jak obchodovat před rozhodnutím FED ?

Středa 11. listopadu

Začátek nového obchodního dne uprostřed dalšího týdne označovaného číselnou řadou v pořadí kalendáře roku 2015 jako 46.v pořadí je dle analytiků ve znamení střídavého trendu poklesu a vzestupu jednotlivých finančních trhů. Ovšem jako červená nit se celým tímto obchodním světem vleče převažující názor z více jak 70 procentní pravděpodobností, že již v prosinci letošního roku 2015 centrální banka USA – FED (Federal Reserve System) zvýší úrokové sazby. Akcie na tuto skutečnost reagují střídavým trendem pohybu svých cen a na devizovém trhu – Forex trhu vzájemný kurz amerického dolaru vůči ostatním světovým měnám posiluje a nejobchodovatelnější měnový pár euro versus americký dolar se pohybuje již v rozmezí cenového rozpětí kurzu od 1,06 až maximálně do 1,08 USD za EUR v tomto týdnu.

Aktuální kurz centrální evropské měny euro vůči americkému dolaru v průběhu středečního evropského rána dne 11.listopadu 2015 zhruba v čase 8:19 CET je na hodnotě kurzu ve výši 1,0738 USD za EUR v trendu momentálního posílení eura vůči americkému dolaru dosavadně o + 0,14 % předchozího stavu. Podle analytiků a finančních stratégů zejména investičních bank lze předpokládat v průběhu obchodního dne a závěru obchodního týdne změnu trendu a je pravděpodobnost pokračování oslabování eura vůči americkému dolaru. Kurz japonského jenu vůči americkému dolaru již dávno poklesl nad psychologickou hranici 120 JPY za USD a nyní se obchoduje v kurzu 123,01 JPY za USD. Ostatní evropské měny vůči USD převážně momentálně posilují a to včetně švýcarského franku, který se nyní obchoduje v trendu svého posílení vůči americkému dolaru v kurzu 1,0037 CHF za USD avšak tento kurz je průlomem, kdy hodnota vzájemného kurzu USD je vyšší než CHF.

Vývoj na akciovém trhu v tomto obchodním týdnu taktéž je v očekávání prosincového zasedání centrální banky USA FED (Federal Reserve System) k možnosti zavedení zvýšení úrokových sazeb. Jednotlivé akcie vyjádřené svými akciovými indexy po většinou uzavíraly a uzavírají svoji bodovou hodnotu v pozitivní náladě a s převahou v grafickém vyjádření v zeleném poli ovšem s minimálním nárůstem předchozího stavu. Například US akciový trh uzavřel dne 10.11.2015 svůj obchodní den pro index DJIA na hodnotě 17.758,21 bodu a připsal navýšení o + 0,16% bodu, index S and P 500 uzavřel ve stavu 2081,72 bodu a připsal podobnou hodnotu navýšení a to o + 0,15% předchozí bodové hodnoty, avšak index převážně technologických firem NASDAQ své obchodování ukončil na stavu bodů ve výši 5.083,24 bodu s již drobnějším poklesem své bodové hodnoty o – 0,24 % předchozího bodového stavu. Dnešní obchodní den z důvodu svátku v USA Den veteránů se na finančním trhu bude obchodovat omezeně a to zejména na dlohopisovém trhu, který je dnes uzavřen. Hlavní akciové trhy během dnešního obchodního dne fungují beze změn, ale dle analytiků uzavření dluhopisového trhu by mohlo negativně ovlivnit vývoj vlastního obchodování a akcie bankovního sektoru mohou změnit svůj trend oproti včerejšímu růstu jejich akcií.

Evropské akcie jsou v současnosti typickým příkladem střídavého trendu obchodování avšak s momentální převahou poklesu svých cen oproti říjnu 2015. Podle hlavního akciového indexu německého trhu DAX lze hovořit o pozitivní náladě neb tento index uzavřel své včerejší obchodování s nárůstem o + 0,16 % předchozího stavu svých bodů oproti londýnskému akciovému trhu vyjádřeným indexem FTSE, který své obchodování uzavřel se ztrátou o – 0,32 % předchozí bodové hodnoty. Asijské akciové trhy ve většině svých trhů zaznamenávají momentálně drobnější nárůst své bodové hodnoty a akcie tohoto teritoriálního trhu připisují svým investorům prozatím mírný zisk. Akciový index v Číně SHANGHAI doposud připsal 9,76 bodu což představuje nárůst o + 0,27% předchozího stavu. Japonský akciový index NIKKEI 225 vykazuje nárůst o + 0,10% bodů oproti asijskému indexu burzy v Hong Kongu, která udává momentální pokles své bodové hodnoty o – 0,13% bodů.

Celkové pojetí obchodní strategie dle analytiků předních makléřských společností a investičních bank v těchto dnech a pro nadcházející týdny před prosincovým zasedáním FEDu vychází převážně z více jak 70% z pevného předpokladu, že již koncem letošního roku 2015 dojde k zavedení vyšší úrokové sazby na území Spojených států amerických a tudíž k celosvětovému posilování hodnoty domácí měny USA – amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám a zejména k centrální evropské měně euro (EUR). Tento vývoj dle analytiků se zcela zákonitě projeví i v cenách obchodovaných komodit a zejména u cen ropy a investičního zlata. Lze dle analytických studií předpokládat pokračující krátkodobý pokles těchto cen.