Jak se bude vývíjet cena ropy po zasedání OPEC?

Středa 26. listopadu

Již ve čtvrtek 27.11.2014 se sejdou ve Vídni zástupci zemí vyvážející ropu OPEC, aby se ve svém sídle projednali a následně rozhodli o svém postoji v reakci ke stávajícímu vývoji na celosvětovém trhu s ropou a zejména k cenové politice s ohledem na břidličnou těžbu v USA.

OPEC jako ekonomický kartel zemí vyvážející ropu vznikl na bagdádské konferenci  v Iráku v září 1960 původně mezi  státy Irák, Kuvajt, Irán, Saudská Arábie a Venezuela později se pak přidalo k tomuto kartelu z rozhodnutí jednotlivých vlád zemí vyvážející ropu státy jako Libye, SAE, Katar, Angola a další. Dnes má  OPEC za členy 12 států ze  zemí vyvážející ropu. V současnosti má tento ryze ekonomický kartel  značný vliv na socio-ekonomické faktory vývoje celosvětové ekonomiky a zejména po roce 2007, kdy se začal datovat počátek vzniku nové celosvětové hospodářské krize její vliv ještě posílil. A právě v těchto souvislostech očekává nejen finanční svět, ale i ekonomická celosvětová veřejnost  s velkým napětím výsledek tohoto čtvrtečního zasedání, která by mělo dát nebo, alespoň se přiblížit k odpovědím a řešení vzniklé situace, kterou již někteří analytici a finančníci nazývají počínající novodobou ropnou krizí  druhého desetiletí 21.století.

OPEC ovšem jedná jak uvádějí zpravodajské zdroje pod velkým tlakem  s ohledem na to, že celosvětová produkce ropy se snížila pod vlivem zpomalení růstu evropských a asijských ekonomik což má za důsledek snížení poptávky po ropě a následného uplatnění  samotných ropných produktů. Zároveň neustále se zvyšující produkce břidličné těžby na území USA v objemu milionů barelů denně nutí země sdružené v OPEC přijmout taková opatření, která by naplnila poslání tohoto kartelu a to chránit primárně zájmy zemí vyvážející ropu sdružené v tomto společenství OPEC. Proti tomu stojí velmi napjatá situace v Blízkovýchodní oblasti, kdy zejména armáda USA chrání těžaře před pirátskými útoky ze strany radikálů tzv. Islámského státu včetně neuspořádaného vztahu Iránu vůči zemím s prozápadní orientací jež jsou rovněž součástí tohoto kartelu.

Ekonomický tlak na americké břidličné těžaře je dán základním předpokladem rentabilnosti jejich břidličné těžby, která v převodovém poměru odpovídá zhruba ceně 75 USD za barel ropy WTI, která se již během několika minulých dnů a týdnů dostala pod tuto hranici. Aktuální cena ropy WTI v rámci obchodního dne 26.11.2014 v čase 11:11 CET je pod touto hranicí a je na hodnotě 74,14 USD za barel se vzrůstajícím trendem ceny. Ropa Brent k tomuto času a datu se obchoduje s cenou 78,58 USD za barel s také býčím trendem vývoje ceny.

Nyní nejde o nic jiného než, aby obě vlivné těžařské skupiny našly vzájemně přijatelný kompromis nad dohodou vedoucím k oboustranným škrtům své produkce s cílem udržení přijatelné rentabilní ceny ropy na celosvětovém trhu. OPEC, který od roku 2011 působí bez kvót dodávek své produkce bude nucen v rámci zachování cenové stability trhu přistoupit k jejímu znovuzavedení.  Zda se toto podaří ukáže již zítřejší zasedání v rakouské Vídni.