Jak se chová trh před zasedáním FED

Pondělí 13. června

Začátek nového obchodního týdne označovaného v kalendáři roku 2016 jako 24.v pořadí je v náladě očekávajícího zasedání centrální banky USA – FED (Federal Reserve System), které má probíhat ve Washingtonu ve dnech 14. a 15.června 2016. Toto zasedání FED je o to více očekáváno s napětím neb již za dva dny může dojít k rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb. Prozatím obchodování se zlatem na komoditním trhu vykazuje růst své ceny a během evropského rána dne 13.června 2016 zhruba v čase 6:49 CET je cena zlata na hodnotě 1.277,90 USD za trojskou unci.

Cena investičního zlata během ranního obchodování během pondělí 13.6.-2016 vzrostla o + 2 USD na trojskou unci což v percentuálním vyjádření představuje nárůst o + 0,16 % své předchozí ceny. Stávající průběh obchodování s ropou však již vykazuje pokles své předchozí ceny a obě sledované komodity ropy jak lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) tak severomořská ropa Brent zamířily se svoji cenou lehce pod hranici 50 USD za barel. Aktuálně ropa Brent se obchoduje v ceně 49,97 USD za barel a ropa WTI v rámci obchodování vykazuje cenu ve výši 48,43 USD za barel.

 

Podle analytiků pokud bankovní výbor centrální banky USA – FED rozhodne o zvýšení úrokových sazeb lze pod vývojem silného amerického dolaru (USD) očekávat možný další pokles cen ropy na světovém trhu. Avšak podle odborníků na trh s ropou jsou ve hře další velmi silné faktory, které způsobí vyrovnání ceny ropy v případě jejího velmi krátkodobého poklesu a spíše tuto cenu černého zlata poženou nahoru. Vývoj ceny zlata, které s tímto velmi úzce souvisí vzhledem k monetární politice FED a propojení investičního zlata či zlata vůbec s dolarovým indexem. Další faktor ovlivňující růst ceny zlata je ještě více očekávaný a to výsledek referenda v Spojeném království Velké Británie a Severního Irska o možném vystoupení této evropské ostrovní země ze společenství států Evropské unie známé pod názvem Brexit.

 

Aktuální situace na otevřeném akciovém trhu v Asii zaznamenává silnější pokles cen obchodovaných akcií a dle vyjádření jednotlivých akciových indexů v současnosti dochází k ztrátě jejich předchozí bodové hodnoty. Například japonský akciový index NIKKEI 225 udává svůj bodový stav ve výši 16.094,59 bodu se ztrátou ve výši – 3,05 % bodů. Obchodování na akciové burze v Hong Kongu vyjadřuje prostřednictvím akciové indexu HSI pokles o – 2,54 % předchozí bodové hodnoty. Čínský akciový index SHANGHAI aktuálně během svého obchodování dne 13.6.2016 vykazuje z daného asijského regionu mírnější pokles bodové hodnoty a to dokonce pod hodnotu jednoho procenta a nyní odepisuje o – 0,78 % bodů.

 

Vývoj obchodování akciové trhu v Evropě je poznamenán již propadem cen ze závěru minulého týdne, kdy hlavní evropské akciové trhy v obavě před Brexitem uzavřely své obchodování v relativně vyšší ztrátě předchozích cen. Například německý akciový index DAX uzavřel ze ztrátou – 2,52 % předchozí hodnoty bodového stavu. Pražská burza cenných papírů také zaznamenala prudký pokles bodové hodnoty svého akciového indexu PX, který velikostí svého propadu se řadí mezi historická negativa. BCPP (PSE – Prague Stock Exchasnge) prostřednictvím svého indexu PX zaznamenala v pátek 10.6.2016 pokles v rámci svého obchodování o – 3,20 % předchozího stavu bodů.

 

Podle stávajících analýz finančních stratégů optimálním výchozím bodem pro stabilizaci finančního trhu by bylo jen mírnější zvýšení úrokových sazeb ze strany centrální banky USA – FED (Federal Reserve System) tak, aby již v krátké době trh překonal cenové diference způsobené růstem dolarového indexu a předně Velká Británie zůstala součástí Evropského společenství zemí sdružených v Evropské unii (EU). Dalším velmi silně ovlivňujícím faktorem předně na trhu s ropou by bylo přijetí závazných těžebních limitů a zmírnění válečného napětí v Blízkovýchodní oblasti zejména v Sýrii a Iráku. Vlastní vývoj v návaznosti na plynoucí čas prokáže zda a na kolik se tato jednotlivá optimální řešení, která mohou pozitivně ovlivnit globální finanční svět uskuteční a naplní předpoklady pozitivního vývoje.