Jaký bude vývoj ceny investičního zlata ?
Čtvrtek 10. záříInvestiční zlato v ročním porovnání své ceny vyjádřené ročním klouzavým průměrem dosahuje poklesu v percentuálním vyjádření o – 11,89 % své předchozí ceny. Aktuálně dne 10.září 2015 během evropského dopoledne zhruba v čase 9:31 se cena investičního zlata v rámci dosavadního denního obchodování pohybuje na hodnotě 1.106,00 USD za trojskou unci v trendu posilování své ceny, která doposud zaznamenala denní nárůst o 4 USD na trojskou unci což představuje nárůst o 0,36 % předchozí ceny.
Vývoj obchodování s investičním zlatem v průběhu letošního srpna roku 2015 během propadu cen na globálním akciovém trhu způsobený především vývojem zpomalení tempa růstu čínské ekonomiky probíhal pozitivním vývojem tvorby cen, které zamířili vzhůru. Cena investičního zlata dne 17.srpna 2015 dosáhla dokonce hodnoty svého maxima s cenou 1.167,90 USD za trojskou unci. Po relativní stabilizaci globálního akciového trhu se cena investičního zlata opět dostává velmi těsně k obchodně - psychologické hranici 1.100 USD za trojskou unci a zaznamenává svůj pokles ceny investičního zlata na 4.týdenní minimum.
V rámci probíhajících obchodů během evropské noci ze středy 9.9.na čtvrtek dne 10.9.2015 dosáhlo navýšení ceny zlata dokonce nárůstu o + 1,7% ceny předchozího obchodního dne. Nicméně podle analytických statistiků makléřských společností a předních světových bank situace na evropských a asijských komoditních burzách v posledních dnech končí převisem zásob drahých kovů a zejména zlata a to jak v různé formě investičních nástrojů tak včetně fyzického zlata ve formě zlatých cihel či prutů. Útočiště investorů jako uložení své finanční rezervy do zlata dle finančních stratégů v současnosti ve zvýšené míře neočekávají.
V současnosti dle studií ekonomů posuzující světové dolarové milionáře vyplývá, že jejich rozložení investic co se týče investičního zlata představuje zhruba 10% jejich kapitálového jmění. Větší podíl než hotovost reprezentují spíše akcie a podílové listy zhruba z 27% a následně 26% zaujímá hotovost na běžných nebo vkladových účtech. Pro zajímavost stojí i to, že nemovitosti tvoří zhruba pouze 1/5 kapitálového majetku tj. zhruba 20% investic a to nepočítaje nemovitosti k přímému osobnímu využití. Přímé investice na peněžním trhu do krátkodobých půjček či pokladničních poukázek tvoří 5-15% investic a zbylý dopočet je konkrétně investován dle osobního zaměření každého investora do různých forem včetně charitativní činnosti bez očekávaného přímého finančního výnosu nýbrž k posílení své případné popularity jako PR a reklamy pořízené relativně zdarma.
Očekávaný vývoj cen investičního zlata a zlata vůbec na světovém komoditním trhu je již historicky spjat s vývojem jednak ekonomiky Spojených států amerických a zejména s její národní měnou – americkým dolarem (USD). Většina investorů ba přímo drtivá většina téměř všech bedlivě vyčkává na termín změny úrokových sazeb v USA vyhlašovaný centrálním bankou Spojených států amerických FED (Federal Reserve System) jejíž nejbližší zasedání má proběhnout již v příštím týdnu ve dnech 16.a 17.září 2015. Od toho zasedání se očekává, že po jejím skončení s největší pravděpodobností dojde od 18.9.2015 k změně percentuální výše úrokové sazby a to až na 2,7% p.a. Tento krok následně výrazným způsobem dle analytiků by měl posílit hodnotu USD vůči ostatním světovým měnám což se v rámci Forex obchodů na devizovém trhu projeví téměř okamžitě.
Co se týče obchodů ze zlatem tak zejména finanční stratégové předpokládají, že po změně úrokových sazeb v USA a následně tím ještě silnějším dolarem ubude zejména mimo země platících USD zájem o investice do zlata. Především se jedná o největší světové odběratele zlata jako jsou Čína a Indie a od toho se odvíjí i dle analytiků odhad vývoje poklesu cen investičního zlata zhruba o – 5% stávající ceny s tím, že za obchodně – psychologickou s jistou mírou možné pravděpodobnosti považují hranici ceny investičního zlata 900 USD za trojskou unci jako prozatím nepřekonatelnou do konce letošního roku 2015.