Jaký vývoj čeká cenu ropy ?

Pondělí 5. září

Lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) spadla o více jak 8,5 % za posledních osm měsíců během minulého obchodního týdne. Zveřejněná data vládou USA vypovídají o dodávkách ropy, že dosáhly nejvyšší sezónní úrovně za více než 20 let, kdy v USA koncem července tohoto roku 2016 zvýšili zásoby ropy o + 1,671 milionu barelů denně. Následně během pátku dne 2. září 2016 se lehká americká ropa WTI pohybovala na hodnotě 43,94 USD za barel a ropa Brent vykazovala cenu 46,49 USD za jeden barel. Aktuálně na záčátku nového obchodního týdne a to dne 5.září 2016, během evropského rána, zhruba v čase 7:10 CET se cena lehké americké ropy WTI pohybuje ve výši 44,19 USD za barel a ropa Brent se obchoduje na hodnotě 46,65 USD za barel. Tento stávající průběh obchodování sice udává o něco málo vyšší ceny než v závěru předchozího obchodního týdne, nicméně obě udávané komodity se nyní obchodují v rámci dosavadního průběhu obchodního dne v trendu momentálního medvědího trhu.

Podle současných odhadů více než 80% prokázaných světových zásob ropy se nachází na území zemí sdružených v OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries). Zásoby ropy OPEC v současné době jsou ve výši 1,213.43 miliard barelů. OPEC je obchodní sdružení (kartel) zemí vyvážející ropu, do které patří jako stálý členové tyto země - Alžírsko, Angola, Ekvádor, Gabon, Indonésie, Írán, Irák,Kuvajt, Libye, Nigérie, Katar, Saudská Arábie, Spojené Arabské Emiráty a Venezuela. Investoři v souvislosti s postojem členů OPEC k těžebním limitům a zejména nejvlivnějšího člena tohoto sdružení což je Saudská Arábie očkávají výsledky mezinárodního energetického fóra (IEF), které proběhne v Alžírsku již ve dnech 26-28. září tohoto roku 2016. Načasování tohoto energeticky-ekonomického sympózia vychází z toho, že toto datum je již po zářijovém zasedání centrální banky USA – FED (Federal Reserve System), které by mělo proběhnout ve dnech 20-21,9.2016 ve Washigtonu, DC. Právě toto zasedání výboru pro měnovou politiku FOMC FED USA by mohlo již zvýšit úrokovou sazbu a tím ovlivnit vývoj ceny amerického dolaru (USD), jehož výše kurzu na devizovém trhu pak následně v mezinárodním obchodě s ropou značně ovlivňuje vývoj ceny ropy.

Ruský prezident pan Vladimír Putin prohlásil pro tiskovou agentůru Bloomberg, že má k projednání návrh na změnu a doporučení k řešení situace s ropou formou zmrazení produkce ropy. Pokud se prezident Ruské Federace setká se Saúdskoarabským náměstkem a korunním princem Mohammedem bin Salmanem na summitu zemí G20, který od neděle 4.9. do 5,9.2016 právě probíhá v Číně, tak prezident Ruské federace pan Vladimír Putin zmíněný návrh jistě projedná. Americké zásoby ropy jsou na nejvyšší sezónní úrovni za posledních třicet let. Zasedání OPEC v Alžíru, které se bude konat 26-28. 2016 v září , může vést k dohodě o novém způsobu řízení právě aktuálního vývoje této nerostné suroviny, ropy. Ruský ministr energetiky Alexander Novak v pátek pro tiskovou agentůru CNBC řekl, že trendy ve světovém trhu s ropou a její celková situace by měly být projednány na zasedání ministrů ropného průmyslu zemí OPEC v Alžírsku. Členové OPEC pravděpodobně oživí rozhovory o formě zmražení produkce ropy. Předchozí jednání o pokus stabilizovat ropnou produkci selhal v dubnu, kdy členské země OPEC nemohli dojít k dohodě, z důvodu mnoha nezodpovězených otázek, včetně íránských plánů s cílem obnovit cenu ropy na úroveň před zavedením sankcí vůči Ruské Federaci. "Cena ropy je těkavá a je výrazně vyšší ve srovnání se zimou. Musíme se podívat na to, co se stane na ropných trzích a také musíme nyní provést kvalitní monitoring, jak se bude vyvíjet rovnováha nabídky a poptávky v druhé polovině tohoto roku, "uvedl Novak.

Přetrvávající převis nabídky nad poptávkou na ropném trhu vede některé obchodníky k skladování surové ropy i produktů jako benzín nebo diesel v tankerech na moři. Plovoucí skladování však ještě zdaleka není tak atraktivní, jako v době finanční krize, kdy se z něj stal díky náhlému kolapsu poptávky nejvíce oblíbený obchod od roku 2009. Letos je důvodem pro tento způsob skladování spíše nutnost protože ostatní skladovací kapacity jsou ve většině případů do značné míry naplněny. Nicméně podle většiny makléřských společností a investičních skupin, obchodování s ropou novodobý boom trhu teprve čeká a to již během podzimu letošního roku 2016. Podle předpokladů investičních stratégů lze očekávat již v konci letošního roku cenu ropy WTI okolo 60 USD za barel a v následujícím roce 2017 se tato cena ropy WTI může dostat k hodnotě 75 USD za barel.