Jednání USA a Kanady dosáhne dohody

Pondělí 1. října

NAFTA_logo

S blížícím se deadlinem pro uzavření nové podoby dohody NAFTA se zástupci Kanady a USA snažili dosáhnout shody v obtížných otázkách, například ochrany proti americkým clům. Vláda prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že Kanada musí podepsat aktualizovaný text dohody NAFTA nebo čelit vyřazení z paktu, který podepsalo i Mexiko. Závěrem jednání je pak vzájemná dohoda o tom, že země podepíší dohodu, která nahradí severoamerickou dohodu o volném obchodu známou jako NAFTA. Nová dohoda pak bude považována za dohodu USMCA tudíž uzavřenou všemi třemi stranami US, Mexikem i Kanadou.

Americký dolar (USD) na FX trhu na tuto skutečnost reagoval dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s šesticí dalších hlavních světových měn, posílením své směnné hodnoty vůči ostatním světovým měnám o + 0,08 % své bodové hodnoty dle tohoto indexu a během pondělního evropského rána dne 1.října 2018, zhruba v čase 8:24 CET vykazoval svoji bodovou hodnotu ve výši 95,21 USD bodů. Následně pak kanadský dolar (CAD), kdy kanadská strana uzavření této dohody považuje za velký úspěch kanadské diplomacie uplatněné vůči USA, posílil svoji vzájemnou směnnou hodnotu o + 0,60 % kurzu na hodnotu ve výši 1,2826 CAD za USD. Jinak USD vůči EUR se obchodoval v obchodním trendu silnějšího posílení o + 0,22 % kurzu na hodnotu ve výši 1,1583 USD za EUR.

Trump obviňoval dohodu NAFTA z poklesu počtu pracovních míst ve výrobním sektoru a požadoval zásadní změny dohody, která pokrývá obchod s ročním obratem 1,2 bilionu USD. Trhy se obávali, že by její ukončení mohlo způsobit významné narušení na trhu. Pro portál MarketWatch již během víkendu 29.a 30.9.2018 uvedly dva zdroje z Ottawy, že rozhovory směřují dobrým směrem, ale je ještě třeba vyřešit některé ožehavé problémy. Jeden ze zdrojů uvedl, že Kanada nepovažuje nic za jisté, dokud Trump dohodu nepodepíše. Obchodní poradce Bílého domu Peter Navarro v neděli oznámil, že všichni pracují v dobré víře a připomenul nedělní deadline. "Buďto bude uzavřená dohoda mezi USA a Mexikem, nebo mezi všemi třemi zeměmi," řekl pro Fox News Channel.

Američtí byznysmeni jsou proti proměně dohody ve dvoustrannou, protože od uzavření původní dohody v roce 1994 došlo k velmi těsnému propojení jednotlivých ekonomik. Vyjednavači už od začátku jednání v srpnu 2017 nestihli několik deadlinů a další kanadský zdroj uvedl, že pokud by si strany okolo půlnoci byly dostatečně blízko, mohlo by dojít k protažení jednání do pondělka. Týmy zástupců jednotlivých zemí se stále zabývají záležitostmi, jako je americká poptávka po přístupu na kanadské trhy s mléčnými výrobky a také otázka amerických cel.

Trump již uvalil cla na kanadský hliník a ocel, což odůvodnil ohrožením národní bezpečnosti a hrozí podobné represivní opatření proti vývozu automobilů. Kanadský premiér Justin Trudeau řekl, že nemá smysl podepsat novou NAFTA pouze proto, aby byl zasažen novými tarify, a tudíž hledá záruky jistoty. Tato vzájemná ubezpečení jednajících stran dle konečného výsledku jednání se ukazují, že byla z neděle 30.9. na pondělí 1.10.2018 v rámci vzájemných rozhovorů nakonec nalezena shodná řešení a to ve většině otázek. Nyní by mělo dojít k tak zvané modernizaci dohody NAFTA a nová smlouva USMCA by tak měla zohlednit ve svých nových ustanoveních této dohody i podmínky digitálních obchodů spolu s řešením vzájemných vztahů autorských práv a duševního vlastnictví.