Již příští týden bude FED rozhodovat o sazbách
Středa 14. záříStále na finančních trzích převládá nervozita ohledně možného zvyšování úrokových sazeb ze strany centrální banky USA – FED (Federal Reserve System) neboť se přiblížil termín zasedání měnového výboru této centrální banky FOMC FED, který se sejde již příští týden ve dnech 20.-21.září 2016 ve Washingtonu DC. Začátek nového obchodního týdne pro americký akciový trh začal velmi slibně a hlavní akciové indexy z pondělí 12.9.2016 vykazují nárůst své bodové hodnoty. Například prestižní akciový index DJIA připsal nárůst své předchozí bodové hodnoty o + 239,62 bodu což odpovídá dennímu růstu o + 1,32 % bodů a je na hodnotě 18.325,07 bodu. Oproti tomu evropský akciový trh uzavřel ve stejný den 12.9.2016 dle stavu hlavních evropských akciových indexů ve ztrátě předchozí bodové hodnoty, německý akciový index DAX vykázal ztrátu o – 141,67 bodu což odpovídá poklesu o – 1,34 % bodů.
Ekonomika USA zůstala i na jaře v útlumu a její výkon byl o něco slabší, než se původně odhadovalo. Růst hrubého domácího produktu (HDP) USA ve druhém čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu pouze na 1,1 procenta z tempa 0,8 procenta v prvním kvartále. Tyto údaje v současnosti představitelé FED považují za příznivé a šéfová FED paní Janet Yellen ve svém vystoupení v Jackson Hole zmínila, že předpoklad zvyšování jádrové inflace se potvrzuje a nyní se již blíží k oněm deklarovaným 2 %. Podle údajů centrální banky FED se nyní v celoročním vyjádření míra jádrové inflace pohybuje na úrovni 1,7 procenta. Paní Yellen ve svém projevu zmínila svůj podložený názor, že zvýšená úroková sazba může mít i pozitivní vliv na růst míry inflace s ohledem na vývoj indexu spotřebitelských cen.
V případě zvýšení bankovních sazeb centrální bankou USA – FED (Federal Reserve System) a zejména zvýšením úrokové sazby by americký dolar (USD) profitoval zejména z toho důvodu, že by se zvýšil výnos z investičních instrumentů obchodovaných v domácí měně USA to jest v amerických dolarech. Podle zveřejněných úvah během loňského prosince 2015 a následně jara 2016 se dle analytických zdrojů objevovaly různé odhady a prognózy, které pak v dubnu 2016 okomentoval sám výbor pro kontrolu měnové politiky centrální banky USA – FOMC FED, který má v kompetenci i výši úrokové sazby,.Začátkem letošního roku 2016, prostřednictvím své prezidentky FED paní Yellenové došlo k bližší specifikaci možné úrokové sazby. Tehdy paní Yellenová uvedla, že plánovitý předpoklad růstu úrokových sazeb počítá s výší pro rok 2016 okolo 1,4 – 1,6 % p.a. a v následujícím roce 2017 je plánovitý předpoklad překračující dvě procenta a to okolo 2,4 – 2,7 % ročně s tím, že v následujícím roce 2018 dle vyhodnocení stavu ekonomiky by mohlo dojít k snížení úrokové sazby o 0,25 – 0,50 % p.a.
Ovšem nejnovější prohlášení členky předsednictva bankovní rady FED paní Lael Brainard, která varuje před příliš rychlým zvyšováním úrokových sazeb, dává naději těm investorům, kteří spíše počítají s pozdějším termínem zvyšování sazeb nebo odložením tohoto řešení na neurčito. Paní Lael Brainard pochází původem z německého Hamburku a dříve ve vládě USA prezidenta Baracka Obami pracovala na ministerstvu financí jako podtajemník ministerstva financí pro mezinárodní otázky, kde vystřídala v této pozici známého republikánského politika a manažera pana David H. McCormicka, který též působil v minulosti jako osobní poradce prezidenta George Walker Bushe (Bush junior) pro otázky národní bezpečnosti. Mimo jiné paní Lael Brainardová do roku 2013 byla jedním z hlavních vyjednavačů skupiny zemí G20 za USA a požívá velmi vysoké a přirozené důvěry mnoha investorů.
Vlastní vývoj kurzovní hodnoty amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám a zejména pak vůči evropské centrální měně euro (EUR), ale i též vůči japonskému yenu (JPY), by podle devizových stratégů a analytiků makléřských společností měl postupně posilovat. Pro tuto predikci vývoje zejména hovoří fakt, kdy centrální banka USA – FED (Federal Reserve System) stále neopustila myšlenku možného zvyšování úrokových sazeb a ukazuje se ,že zvýšení úrokových sazeb v USA ze strany FED je reálné. Tento krok pak v přímé řadě bude mít vliv na posílení tzv. dolarového indexu a výraznější zpevnění kurzu USD vůči ostatním měnám. Navíc již před několika lety vznikl společný postup FED a ECB, vedoucí k vytváření podmínek pro postupný vývoj kurzu těchto měn EUR/USD s cílem dosažení paritní hodnoty těchto celosvětových měn. Podle finančních stratégů je jen otázkou krátkého času, kdy FED k zvýšení úrokových sazeb přistoupí, v této věci se odhaduje, že pokud to nebude již na nadcházejícím zářijovém zasedání FED, tak v prosinci letošního roku 2016 je tato pravděpodobnost velmi vysoká.