Johnsonův krok vyvoval protesty v Londýně a oslabil GBP

Čtvrtek 29. srpna

GBP FX24

Velká Británie podle posledního vývoje tak směřuje k návratu do „zlatých“ časů Margaret Thatcherové v sedmdesátých letech minulého století a to do doby, kdy jízdní policie rozháněla davy nespokojených horníků. Tento momentální stav totiž vyvolal současný premiér Velké Británie pan Boris Johnson, když navrhl královně Alžbětě II pozastavit činnost Parlamentu a ona jej přijala, čímž jsou zákonodárci odstaveni a nemohou vstupovat do procesu Brexitu. Na základě těchto skutečností vyšli v Londýně tisíce lidí do ulic jako výraz nesouhlasu s tímto krokem a devizový trh v obavě investorů reagoval poklesem směnné hodnoty britské libry (GBP).

Britská libra (GBP) tak v posledních hodinách vzhledem k situaci na domácí politické scéně s ohledem na vývoj odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie výrazněji oslabila a to zejména došlo k oslabení směnné hodnoty vůči americkému dolu (USD) a jednotné evropské měně euro (EUR). Aktuálně v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 29.9.2019, zhruba v čase 6:55 CET se měnový pár GBP/USD obchodoval na Forex trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,2203 s dosavadním denním propadem GBP o – 0,05 % kurzu vůči USD. Přičemž vzájemný směnný kurz zhruba ještě před 24 hodinami byl nad hodnotou kurzu 1,23 USD za GBP. Měnový pár EUR/GBP v uváděném dni a čase posílil ve prospěch eura a o to o + 0,09 % kurzu vůči GBP na stavu 0,9078 GBP za EUR.

 

Britská vláda premiéra pana Borise Johnsona tak požádala královnu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Alžbětu II, aby na několik týdnů v září a říjnu letošního roku 2019 přerušila fungování Parlamentu (House of Commons – dolní komoru jako zákonodárnou moc konstituční monarchie království Velké Británie), což někteří politici v čase vrcholící brexitové krize považují za nedemokratické. Královna s tím ovšem souhlasila. Následně pak demonstranti se podle deníku The Guardian shromáždili na prostranství u budovy parlamentu ve čtvrti Westminster a následně proudili směrem k nedalekému sídlu šéfa vlády na Downing Street 10. Podle reportéra televize ITV Paula Branda byly v ulicích tisíce lidí, kteří po práci přišli vyjádřit svoji nespokojenost a zejména obrovský hněv.

 

Tento protest nespokojenosti podle nejen ekonomických zpravodajů již není pouhým protestem antibrexitového tábora části britské populace, ale začínajícím širším projevem celkové občanské nespokojenosti se stávající politikou Velké Británie a je dle zpravodajů zřejmé, že protestující dav pociťuje velký hněv. Ten míří hlavně proti premiérovi Johnsonovi, který slibuje, že Británii 31. října vyvede z Evropské unie za jakýchkoli podmínek, a naplní tak rozhodnutí britských voličů z referenda v roce 2016 opustit Evropskou unii. Jeho rozhodnutí zastavit od druhého zářijového týdne (37.týden roku 2019) do 14. října letošního roku 2019 fungování parlamentu pak nejen média, ale zejména opoziční poslanci chápou jako snahu omezit zákonodárcům možnosti na zablokování Brexitu bez dohody.