Kakao a krize v západní Africe kvůli Ebole

Pondělí 13. října

Tak jak jsme již zmiňovali před časem, vývoj situace na komoditním trhu ohledně šíření viru Ebola v západní Africe. Tato zasažená africká lokalita je největším(až 60%) světovým producentem rostlinné komodity a to kakaových bobů. Situace se nijak výrazně nezlepšila a zdravotn organizace dle posledních informací, boj s virem Ebola doposud spíše prohrávají. Kakao resp. kakaové boby jako přírodní surovina je jednou ze světových potravinářských plodin, která se rozšířeně používá v potravinářském průmyslu po celém světě a její syntetické nahrazení ekonomicky rentabilním způsobem je zatím nemožné.

Z toho vychází i predikce vývoje ceny, pokud se zcela naplní bezpečnostní scénáře Světové zdravotnické organizace (WHO) a dojde k zákazu volného pohybu osob a zejména zboží z této oblasti. Velmi výrazným zbůsobem bude ohrožena produkce letošní podzimní sklizně kakaových lusků a následně dojde k výraznému snížení produkce kakaových bobů. Navíc v současné chvíli i hrozí plná stávka zdravotnických pracovníků v Libérii, kteří již delší dobu prohlašují, že stávajícím způsobem izolace a léčby nemocných nelze tuto nastupující pandemii zvládnout. Obavy jsou především z nebezpečí šíření do okolních afrických států. Na základě těchto informací a to nejen týkající se Libérie, ale i sousedící Siera Leone a okolní Pobřeží Slonoviny, které přímo sousedí s Ghanou jako největším světovým producentem kakaových bobů.

Současná se cena této plodiny nejen na forex trhu, pohybuje v kontraktační ceně na hodnotě 3.123 USD a během ranního obchodování dne 13.10.2014 již kakaové boby za pár hodin obchodování připisují denní nárůst své ceny o +2,83%. V průběhu historie obchodování na komoditním trhu se cena této komodity již vyšplhala na kontraktační hodnotu 3350 avšak důležité je si připomenout, že ještě začátkem roku se kakao na komoditním trhu obchodovala za cenu okolou 2.600 USD za kontrakt.

graf vývoj ceny kakové boby 1989 až 2014

Čím více sílí reálné nebezpečí řešení krize s virem Ebola v této africké oblasti striktní karanténou za plné asistence přítomnosti vojenských jednotek v rámci pomoci OSN, tak si obchodníci a následně investoři uvědomují důsledky zamezení pohybu zboží a osob z tohoto afrického regionu.

Na základě tohoto by důsledky prakticky znamenaly, že světová spotřeba pro stávající kontraktační období května příštího roku t.j, letošní podzimní sklizeň by byla závislá pouze na produkci pocházející od pěstitelů a zpracovatelů kakaových bobů z Jižní Ameriky.

Stávající africká produkce z této oblasti  představuje více jak 2,68 mil.tun oproti např. Brazílii  s 0,23 mil tun či Indonésii s 0,8 mil.tun.  Analytické zdroje pak hovoří v této souvislosti o tom, že na základě navýšení poptávky nad reálnou  nabídkou, kterou  světový producenti budou schopni uspokojit může již brzy dojít ke zvýšení  ceny této komodity na světovém komoditním trhu a to v nárůstu několika desítek až i stovek procent oproti stávající ceně.