Kdo bude šéfovat FOMC FED

Středa 4. října

Začátkem nového měsíce října letošního roku 2017 se již ve Spojených státech uvolnila a rozproudila živá diskuze ohledně obsazení místa prezidenta centrální banky USA – FED a faktického šéfa Federálního výboru otevřeného trhu této centrální banky nejsilnější ekonomiky světa FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) v příštím roce. Stávající mandát současné šéfové FED paní Janet Yellen vyprší již 3. února příštího roku 2018. Právě tento výbor FOMC FED a osoba prezidenta centrální banky má klíčovou roli v monetární politice celých Spojených států. Aktuální postavení a působení stávající šéfky Yellen dle sdělení ekonomických zpravodajů a analytiků americkému dolaru svědčí, avšak nyní se nejeví jako nejvhodnější kandidát pro další období. Aktuálně dne 4.října 2017, zhruba v čase 6:02 CET je hodnota USD dle indexu DXY ve výši 93,41 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,17 % bodů dle tohoto indexu.

Americký dolar  tak jako celá americká ekonomika a společnost v letošním roce 2017  prochází relativně složitějším vývojem se zátěží geopolitického tlaku v podobě změn v řízení státu po ujmutí se role prezidenta USA osobou pana Donalda Trumpa. Jednak se vítězným republikánům nepodařilo prosadit deklarované zrušení systému zdravotního pojištění známé jako Obamacare, jkteré zavedl Trumpův předchůdce  bývalý prezident pan Barack Obama. Na druhé straně pak po vleklých průtazích již byla veřejnost a investoři seznámeni s plánovanou daňovou reformou, kterou ekonomičtí zpravodajové pokud by prošla označují za velmi značnou změnu, kterou investoři prozatím vnímají pozitivně. A v neposlední řadě srpnové hurikány v Texasu a Floridě na čas vyřadili zhruba v rozmezí 11-12 % celkovou ropnou produkci USA  a ekonomičtí analytici uvádějí, že vliv na celkovou ekonomiku USA byly téměř 3 % celkové produkce Spojených států. Faktem zůstává, že napáchané škody těmito hurikány překračují ve finančním vyjádření vlastní materiální škody v rozsahu lehce nad 100 miliard USD.

 

V této atmosféře a zejména sentimentu finančního trhu se přesto podařilo americkému dolaru (USD) i přes jistý propad udržet relativně pozitivní vývoj na mezinárodním devizovém trhu. Tento stav je dle finančních stratégů a analytiků makléřských společností právě dáván do souvislosti s paní Yellen, která díky opakovanému prosazení zvýšení úrokových sazeb v USA na zasedáních FOMC FED má na tomto relativně dobrém výsledku velký podíl. Stávající výše úrokové sazby v USA, která byla naposledy schválená FOMC FED je v rozpětí 1,00 – 1,25 % p.a.s tím, že již 76 % oslovených investorů očekává, že dojde ještě v konci letošního roku 2017 k dalšímu zvyšování základní úrokové sazby a to minimálně o dalších 25 bazických bodů. Nejbližší zasedání FOMC FED je naplánováno, ostatně jako vždy tradičně dvoudenní ve dnech 31.10. – 1.11.2017 ve Washingtonu, DC.

 

V souvislosti s osobou nového prezidenta FED a faktickým šéfem rozhodujícího výboru centrální banky USA, který má právo se vyjadřovat, rozhodovat a měnit monetární politiku USA a zejména měnit úrokové sazby v USA s přímým dopadem na směnnou hodnotu národní měny Spojených států a globální komoditní měnu USA americký dolar (USD) se již směrem k veřejnosti objevila dvě jména kandidátů na pozici nového šéfa FED. Jedním z nich je relativně mladý 47.letý republikán pan Kevin Maxwell Warsh, který je uznávaným americkým finančníkem, právníkem a v posledních letech i vládním úředníkem, který již jako člen FOMC FED v současnosti působí a jeho mandát končí 31.1.2018 jen o pár dnů dříve než paní Yellenové.

 

Druhým zmiňovaným kandidátem na tuto pozici prezidenta FED USA je pan Jerome H.Powell, který rovněž za Republikány již v FOMC FED působí a to jako člen rady guvernérů FED s tím, že také patří do skupiny členů FOMC FED, kterým již v začátku příštího roku 2018 vyprší  mandát. Pan Powell je dle ekonomických zpravodajů sympatický a rozvážný 64 letý právník, který již v roce 1975 vystudoval Universitu v Georgetouwnu a následně působil ve vládní administrativě, za vlády prezidenta Georga HW Busche byl ministrem financí USA. V této souvislosti ekonomičtí analytikové uvádějí, že oba kandidáti představují jestřábí jádro FOMC FED a tudíž lze očekávat pokračující trend zvyšování úrokových sazeb v USA i v průběhu příštího roku 2018, kdy finanční stratégové uvádějí predikci výše úrokové sazby v konci příští roku 2018 až v rozmezí 2,00 – 2,25 % p.a.