Komoditní trh očekává zákaz dovozu ruského zlata
Úterý 28. červnaJednání nejsilnějších ekonomik světa označované jako summit zemí G7, který se koná od neděle 26.6.2022 v německých bavorských Alpách nedaleko Mnichova na zámku Elmau, byl měl dnes 28.6.2022 ve svém závěrečném komuniké oznámit shodu zemí skupiny G7 na přijetí rozšiřující sankce vůči Ruské federaci v souvislosti s konfliktem na Ukrajině ohledně zákazu dovozu nově vytěženého zlata pocházejícího z Ruska s výjimkou zlata, které mohlo pocházet z Ruska, ale již bylo vyvezeno. Zajímavostí v tomto ohledu je skutečnost, že letos v květnu roku 2022 nakoupilo značné množství ruského zlata Švýcarsko.
Na základě tohoto predikovaného vývoje zákazu dovozu ruského zlata, který předběžně sdělil již v neděli dne 26.června roku 2022 prezident USA pan Joe Biden při tiskové konferenci v souvislosti se zahájením summitu zemí G7 v Německu na zámku Elmau, cena zlata na komoditním trhu mírně vzrostla. Aktuálně se tak investiční zlato v průběhu úterního evropského dopoledne 28.června letošního roku 2022, zhruba v čase 10:05 CET obchodovalo na komoditním trhu COMEX ( Commodities Exchange Centre ) na hodnotě ve výši 1.828,70 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,2137 % své ceny. Tato aktuální cena tak v ročním porovnání představuje nárůst o + 2,0 % své ceny za posledních 52 týdnů, přičemž od začátku letošního roku 2022 investiční zlato vykázalo dosavadní pokles o – 0,52 % své ceny. V souvislosti s omezením části produkce zlata na světové trhy finanční stratégové investičních bank v napojení na analytiky makléřských společností předpokládají pokračující růst ceny zlata s tím, že již v konci letošního roku 2022 by cena zlata mohla atakovat cenovou hranici ve výši 2.000 USD za trojskou unci.
Této aktuální ceny zlata bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) jako hlavní světové komoditní měny dosáhla dle dolarového indexu DXY (US dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, na bodový stav ve výši 103,93 USD bodů s dosavadním denním mírným poklesem o – 0,01 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací ve vzájemném směném kurzu na hodnotě ve výši 1,058 USD za EUR s dosavadním denním oslabením EUR o – 0,019 % kurzu vůči USD. Oproti tomu nejen na základě směnné hodnoty USD vzrostlo rychlejším tempem než zlato cena lehké americké ropy WTI (West Texas Interemdiate), která se na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) obchodovala v průběhu úterního evropského dopoledne dne 28.6.2022, zhruba 10:19 CET na hodnotě ve výši 110,82 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 1,14 % své ceny.
Cílem sankcí západních ekonomik bylo a nadále zůstává rozdrtit ruskou ekonomiku zákazy nebo omezeními dovozu ropy a plynu a obchodování s ruskými bankami a jednotlivci. Spojené státy, Kanada a jejich evropští spojenci se již v únoru letošního roku 2022 po vypuknutí speciální vojenské operace ze strany Ruska vůči Ukrajině skutečně dohodli na odstranění klíčových ruských bank z mezibankovního systému SWIFT , čímž se Ruská federace fakticky oddělila od velké části globálního finančního systému. Dalším rozšiřujícím opatřením v podobě nové sankce je právě uváděný zákaz dovozu zlata ze strany zemí G7. Rusko je podle posledních údajů Světové rady pro zlato druhým největším světovým producentem zlata s přibližně 10% podílem na celosvětové produkci. Agentura Reuters uvádí, že její držba zlata se od té doby, co v roce 2014 ilegálně anektovala Krym, ztrojnásobila a tato komodita je důležitým aktivem pro ruskou centrální banku Právě tato chybějcí produkce ruského zlata by dle analytiků mohlo zvýšit cenu zlata až o 15 % stávající ceny.