Komoditní trh zaznamenal růst ceny zlata

Pátek 22. října

Gold a FED FX24

Cena zlata na komoditním trhu již od minulého týdne zaznamenala obchodní trend býčího trhu a i v závěru tohoto týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 42. v pořadí, cena zlata doposud udržuje vzrůstající cenovou tendenci. Aktuálně se tak v průběhu evropského pátečního rána dne 22.10.2021, zhruba v čase 5:55 CET futures zlata obchodovaly na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.787,80 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 0,33 % své ceny.

Tento obchodní stav ceny zlata byl podle analytiků makléřských společností v návaznosti na finanční stratégy komoditního trhu vytvořen z velké části zásluhou tak zvaně „měkkčího dolaru“. Americký dolar v porovnání se svojí směnnou hodnotou zhruba před třemi týdny až měsícem totiž vykazoval podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) vyšší směnnou hodnotu a tudíž pro investory z mimo dolarové zóny nebyl nákup zlata až tak atraktivní,. Aktuálně v průběhu evropského rána dne 22.10.2021, zhruba v čase 6:11 CET se podle tohoto dolarového indexu DXY jeho směnná hodnota pohybovala ve výši 93,72 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,05 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. Právě díky této změně stavu obchodního trendu směnné hodnoty amerického dolaru (USD) se zvýšil zájem investorů o zlata a jeho cena stoupla spolu s tím, že stávající cena již vytvořila atraktivní týdenní zisky investorům.

Nicméně podle dat technické analýzy futures zlata reportovaných ekonomickými zpravodaji stávající cena zlata i přes svůj cenový nárůst stále v porovnání od začátku roku 2021 vykazuje ztrátu ve výši – 6,76 % své ceny a v ročním porovnání je pak tato cenová ztráta ve výši – 8,47 % za období posledních 52.týdnů. Podle odborníků komoditního trhu a zejména pak specialistů na trh se zlatem je zřejmé, že cena zlata již po desetiletí je z velké části závislá na směnné hodnotě amerického dolaru jako tak zvaně známé inverzní pravidlo, kdy silný dolar odrazuje od koupě zlata investory z destinací mimo dolarové zóny a v závislosti na pravidlech obchodu párování nabídky a poptávky pak cena zlata klesá. Tento týden však podle ekonomických zpravodajů nastal pravý opak neboť směnná hodnota USD zahájila pokles a cena zlata tak dostala prostor k svému růstu. Dalším faktorem ovlivňující cenu zlata vyjma geopolitických událostí značného významu,  je monetární politika centrální banky USA Federal Reserve System (FED) ve vztahu k USD a následně pak i ke zlatu.

Stávající cena zlata však podle renomovaných ekonomů plně neodráží situace ohledně stavu inflace, která dosáhla v rozvinutých ekonomikách po desetiletí nezvyklý nárůst své inflační hodnoty. Inflace přesahující 5 % p.a.v USA tak nutí členy FOMC FED (Federal Open Market Committe FED) k přehodnocení svého stanoviska, že až do konce roku 2023 ponechá své úrokové sazby beze změny. Prezident Fedu v Atlantě Raphael Bostic uvedl, že očekává vysokou inflaci, která přetrvá i v roce 2022 a americká centrální banka by tak měla zvýšit úrokové sazby již do konce příštího roku. Zlato je často považováno za zajištění inflace, ačkoli snížené stimuly a zvýšení úrokových sazeb tlačí výnosy vládních dluhopisů nahoru, což se promítá do vyšších nákladů příležitosti za držení drahých kovů, které neplatí žádný úrok. Podle slov těchto odborníků a jejich predikce vývoje finančního trhu se lze v napojení na finanční stratégy domnívat, že cena zlata tak v letošním roce 2021 pravděpodobně již nepřekročí cenovou hranici nad 2.000 USD za trojskou unci, jak bylo dříve některými analytiky deklarováno.