Komoditní výhled neslibuje nic dobrého
Úterý 5. červnaZ dostupných údajů vyplývá, že v posledních třech měsících se hedgeové fondy zbavují svých investic na komoditním trhu. Vzniká tak trend s nejdelším poklesem od dob finanční krize v roce 2008. Poklesy nejvíce poznamenávají měď, ropa, zlato, stříbro a obilí. Za poslední týden se komoditní futures a opce snížily o 8,1 procenta, což odpovídá přibližně 620 000 kontraktů, od začátku měsíce se jedná již o 26 procentní pokles. Nejen velcí hráči, jako jsou hedgeové fondy a banky, opouštějí komoditní trh. I menší investoři a spekulanti omezují své pozice v komoditách, dle údajů o celých 47 % od února.
Pokles zachycuje komoditní index S&P GSCI, který za poslední týden ztratil 6%, za měsíc květen pak klesl o 15 %. V porovnání s jinými trhy se jedná o dramatický pokles, který podporuje nedůvěru v komoditní trhy.
Investoři se nyní snaží najít instrumenty, které by co nejlépe překonaly současnou krizovou dobu, nakupují tedy osvědčené investice, jako je například zlato a stříbro. Jedna z mála komodit, která si drží růstový trend je plyn, který oproti ropě posiluje. Investoři vyhlíží, jak dopadnou volby v Řecku a zda se v Číně navýší poptávka po světových komoditách.
Podobný scénář zažívá i měnový pár EUR/USD, kdy se Euro dostalo na 23měsíční minima oproti americkému dolaru. Eurozóna se také topí v největší míře nezaměstnanosti, která je současných 11 %. Americký dolar, který je tradičně brán jako inverzní partner komodit, naopak zažívá silné zhodnocení. Současná hodnota měnového páru je 1,2463, což je posílení dolaru o 0,18 %.