Kryptografičtí investoři se také sešli ve Švýcarsku
Pátek 24. lednaNejen účastníci globálního finančního trhu a světový vrcholní politici se v prvním měsíci letošního roku 2020 potkávají ve švýcarských horských střediscích. Právě nyní vrcholí od úterý 21.1.2020 do dnešního pátku 24.1.2020 zasedání Světového ekonomického fóra (WEF – World Economic Forum) v Davosu a v závěru minulého týdne se ve švýcarském legendárním horském městečku St.Moritz uskutečnilo setkání investorů, obchodníků a nadšenců kryptoměn v rámci Crypro Finance Conference. Načasování konference nemohlo být dokonalejší. Bitcoin měl svůj nejlepší start do roku od roku 2012, během prvních 15 dnů vzrostl o více než 22 procent.
Virutální měna Bitcoin (BTC) tak během svých několika málo dní v začátku nového roku pod vlivem globálních investičních rizik vystoupala opět nad svoji směnnou hodnotu vůči americkému dolaru (USD) a to nad hranici kurzu ve výši 8.000 USD za BTC. Aktuálně v průběhu evropského pátečního rána dne 24.ledna 2020 se směnná hodnota této kryptoměny Bitcoin (BTC) vůči americkému dolaru (USD), zhruba v čase 6:42 CET pohybovala na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 8,301,04 USD za BTC s dosavadním denním oslabením BTC o – 1,104 % kurzu vůči USD. Podle analytiků makléřských společností v návaznosti na finanční stratégy trhu virtuálních měn se současný mírnější pokles dá přisoudit stále pokračujícímu výběru zisků, kterého dosáhli v prvních dvou dekádách letošního roku 2020.
Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto.
Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina. V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache Software Foundation.
Kryptografická konfernce ve švýcarském legendárním lyžařském středisku St.Moritzu přinesla širší veřejnosti pak bližší poznatky ohledně zavedení nového finančního nástroje v podobě ETF Bitcoinů. Již sice náznaky obdobných finančních nástrojů známých pod názvem Block existují, ale nejedná se v pravém slova smyslu o plnohodnotný produkt standardního provedení finančního nástroje ve formě ETF nýbrž vše s čím nyní různé obchodní platformy obchodují jsou ve své podstatě různé formy obcí. Momentálně žádný takový ETF není k dispozici, protože Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ho ještě musí schválit. Tudíž podle předních odborníků na trh s kryptoměnami není vůbec nadsázka tvrdit, že tento Bitcoinový ETF produkt jako finanční nástroj trhu kryptoměn je vysoce očekáván.