Kryptoměna Bitcoin opět lámala rekordy
Úterý 9. únoraV průběhu pondělí dne 8.2.2021, po zveřejnění zprávy ohledně rekordního nákupu kryptoměny Bitcoin (BTC) realizovanou společností Tesla miliardáře Elona Muska v celkové hodnotě 1,5 miliardy amerických dolarů (USD) se výrazně zvýšil zájem o tuto virtuální měnu a její směnný kurz přímo vystřelil vzhůru nad hodnotu 44.000 USD za BTC. Tento vzestupný trend nadále pokračoval a aktuálně v průběhu evropského úterního rána dne 9.2.2021, zhruba v čase 6:56 CET se Bitcoin (BTC) obchodoval na trhu digitálních měn Coinbase ve výši 47.225,25 USD za BTC s dosavadním denním růstem BTC o + 1,17 % kurzu vůči USD.
Společnost Tesla ve vztahu ke Komisi pro cenné papíry (SEC) uvedla, že tento nákup kryptoměny Bitcoin jako nejrozšířenější virtuální měny provedla na základě větší flexibility a zajištění další diverzifikace výnosů a to výhradně z vlastních finančních prostředků společnosti. Společnost Tesla také uvedla, že začne přijímat platby v Bitcoinech výměnou za své produkty „podléhající platným zákonům a zpočátku omezeně.“ Díky tomu by se Tesla stala první významnou automobilkou, která by tak učinila. Bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů poskytnou Tesle likviditu v kryptoměně, jakmile ji začne přijímat jako platby za její výrobky a služby. Tento krok společnosti Tesla jako přímá investice do kryptoměny Bitcoin (BRC) tak představuje investici významného procenta na trhu digitálních měn , avšak pro společnost Tesla nepředstavuje výrazné investiční riziko neboť společnost měla podle svého posledního zveřejnění hospodářských výsledků na hotovosti a hotovostních ekvivalentech v konci loňského roku 2020 více než 19 miliard amerických dolarů (USD).
Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto.
Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina. V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache Software Foundation.