Kryptoměna Bitcoin stále v zájmu investorů
Úterý 30. listopaduNejrozšířenější virtuální měna Bitcoin (BTC) i přes svůj nedávný pokles směnné hodnoty přitahuje spoustu investorů a právě tento zvýšený zájem způsobil během pondělí její opětovný růst k hranici kurzu 58.000 USD za BTC. Předchozí pokles BTC z minulého 47.týdne roku 2021 byl dle analytiků trhu s kryptoměnami nejnižší od října letošního roku a právě současný nárůst následně způsobil aktuální výprodej s opětovným poklesem kurzu z důvodu výběru atraktivního zisku, kterého investoři dosáhli jen během několika hodin. Směnný kurz měnového páru BTC/USD uzavřel totiž obchodní den 29.11.2021 na hodnotě 58.130,50 USD za BTC.
Aktuálně se tak v průběhu úterního evropského rána dne 30. listopadu letošního roku 2021 tento měnový pár BTC/USD obchodoval zhruba v čase 6:50 CET na trhu digitálních měn Coinbase ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 56.670,75 USD za BTC s dosavadním denním oslabením BTC o – 2,51 % kurzu vůči USD. Bitcoin minulý týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 47. v pořadí klesl až na 53.549 USD za BTC, což je nejnižší úroveň od začátku října letošního roku 2021. K této situaci došlo uprostřed širšího výprodeje akcií a dalších rizikovějších aktiv způsobených obavami z nové varianty koronaviru pojmenované WHO omikron. Největší světová digitální měna se tak krátce propadla o více než 20 % ze svého nedávného historického maxima, které bylo téměř 69 000 USD za BTC a momentálně tak měna BTC vstoupila do obchodního trendu medvědího trhu, kdy tak zvané medvědí trhy jsou obvykle definovány poklesem o dvacet a více procent z nedávných maxim.
Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami..
Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.