Kryptoměny a zejména Bitcoin stále oslabují

Pátek 16. března

Virtuální měny již několik týdnů na trhu s digitálními měnami zažívají pokles svých směnných kurzů vůči tradičním světovým měnám a zejména vůči globální měně amerického dolaru (USD). Obavy z regulace a neustále varovné upozorňování finančních stratégů a analytiků investičních bank o tom, že digitální měny a zejména Bitcoin (BTC) jsou bublina patrně jsou hlavní příčinou, které vedou tyto kryptoměny k poklesu svých směnných kurzů. Během čtvrtka 15.března 2018 dokonce hodnota BTC zaznamenala pokles pod hranici 8.000 USD za BTC.

Aktuálně během evropského pátečního dopoledne 16.března 2018, zhruba v čase 10:54 CET se Bitcoin (BTC) na burze digitálních měn GDAX vůči americkému dolaru (USD) obchodoval ve výši vzájemného směnného kurzu na hodnotě 8.142,95 USD za BTC s dosavadním denním poklesem BTC o – 1,00 % kurzu vůči USD. Ostatní kryptoměny rovněž vykazují pokles svých směnných kurzů a například Litecoin (LTC) vůči americkému dolaru (USD) momentálně oslabuje o – 3,00 % kurzu na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 159,94 USD za LTC, virtuální měna Etherum (ETH) také vykazuje pokles a aktuálně se obchodovala v kurzu ve výši 601,60 USD za ETH s dosavadním denním poklesem ETH o – 2,94 % kurzu vůči USD.

 

Kryptoměna je typ digitální měny či elektronických peněz, což je novodobý druh měny po tažmo platebního prostředku jako takového nesoucí charakter peněz. Zajímavostí pro občany České republiky může být, že z hlediska zákona o daních se v tomto,případě digitálních měn nebo také označení kryptoměn nejedná o měnu jako peníze, ale o věc. Pochopitelně i v tomto ohledu jistě legasklativa ČR v budoucnosti pokročí nicméně nyní je pro investora stále důležité legální nabytí této věci ve smyslu zákona, avšak zisk vytvořený v BTC a jeho případné zdanění je nyní předmětem diskuzí legislativců a daňových odborníků. Avšak některé státy světa již obchodování s kryptoměnami zakázaly či reálně zákaz zvažují jako jsou Čína a v poslední době i Jižní Korea. Mezi kryptoměnami je nejrozšířenější virtuální měna Bitcoin (BTC).

 

 Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.

 

Podle světových bankéřů tradičních bank pak tito finanční experti spíše odrazují své klienty do investování v této oblasti virtuálních měn. „Běžným investorům bych to prostě nedoporučoval,“ uvedl stoicky hlavní investiční stratég Deutsche Bank Ulrich Stephan. Následně dodal, že hlavní problém vidí v tom, že tato měna není regulovaná a její kurz je velmi nestabilní. Nicméně přední analytici světových investičních společností nezpochybňují tato tvrzení, avšak dodávají, že momentálně na finančním trhu digitální měny představují pro investory vyjma vysokého rizika předně značnou reálnou možnost nadstandardního zisku za velmi krátký časový úsek trvání vynaložené investice.