Kryptoměny jsou primárně „spekulativní aktiva“

Úterý 23. března

BTC a others FX24

Guvernér centrální banky USA Federálního rezervního systému (FED) pan Jerome Powell uvedl, že kryptoměny jsou primárně „spekulativní aktiva“ a dále dodal, že s vývojem digitální měny centrální banka nebude spěchat. Nicméně tímto výrokem dle ekonomických zpravodajů de facto potvrdil legitimnost virtuálních měn jako budoucího investičního nástroje globálního finančního trhu. Pozornost centrálních bankéřů kryptoměny způsobily zejména po rekordním nárůstu nejrozšířenější virtuální měny Bitcoin (BTC), kdy směnná hodnota přesáhla výši kurzu 60.000 USD za BTC.

Aktuálně se tato nejrozšířenější virtuální měna Bitcoin (BTC) v průběhu evropského úterního rána dne 23.března 2021, zhruba v čase 7:32 CET obchodovala na trhu digitálních měn Coinbase na hodnotě vzájemného směnného kurzu vůči americkému dolaru (USD) ve výši 53.712,75 USD za BTC s dosavadním denním poklesem o – 1,48 % předchozího kurzu. Tento pokles podle analytiků makléřských společností je způsoben již pár dnů trvajícím výběrem zisku dosaženého investory v předchozím období. Nicméně podle odborníků je kurz BTC v směnné hodnotě nad 50.000 USD za BTC relativně značně vysoký v porovnání se stavem směnné hodnoty v průběhu posledních 52 týdnů. Spolu s touto skutečností pak skoro negativní stanovisko šéfa centrální banky USA FED pana Powella také mohl způsobit menší zájem investorů o kryptoměny vůbec a zejména pak o Bitcoin, uvádějí zdroje ekonomických zpravodajů v napojení na finanční stratégy investičních bank a společností.

Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina. V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache Software Foundation.

Tento kritický a relativně negativní pohled pana Powella za FED pak může mít svůj důvod v tom, že právě centrální bankéři na regulaci této měny nedosáhnou a právě, proto je tato měna BTC v poslední době tak zpopularizovaná a těší se vysokému zájmu spekulativních investorů, kteří jsou ochotni podstoupit značné investiční riziko. Předseda Federálního rezervního systému pan Jerome Powell v pondělí dne 22.3.2021 uvedl, že kryptoměny zůstávají nestabilní zásobou a mají vysoce volatilní hodnoty a tudíž centrální banka USA se zavedením konkurenta nijak nespěchá. “Jsou velmi nestálí, a proto nejsou opravdu užitečným úložištěm hodnoty a nejsou ničím podporováni,” uvedl pan Jerome Powell během virtuální panelové diskuse o digitálním bankovnictví pořádané Bankou pro mezinárodní platby. “Je to spekulativnější aktivum, které v podstatě nahrazuje zlato spíše než dolar.”, dodal šéf Federal Reserve System.