Kryptoměny posilují, Bitcoin překonal hranici 10.000 USD

Pátek 16. února

Zájem investorů o virtuální měny (kryptoměny) i přes jejich obrovský propad cen směnných kurzů vůči tradičním světovým měnám a zejména americkému dolaru (USD) neustal, ba spíše právě naopak. Většina investorů virtuálních měn pod vlivem potencionálního rychlého a vysokého zisku je ochotna podstoupit i značné investorské riziko, které v konečném důsledku může znamenat i totální ztrátu. Nejrozšířenější virtuální měna Bitcoin (/BTC) během čtvrtka 15.února 2018 překonala hranici 10.000 USD za BTC a krátce se obchodovala na Coinbase v New Yourku ve výši směnného kurzu na hodnotě 10.200 USD za BTC. Tento kurz BTC vůči USD představuje dvoutýdenní růst této kryptoměny a aktuálně na trhu digitálních měn GDAX dne 16.února 2018, zhruba v čase 8:06 CET vykazoval BTC vůči USD svoji směnnou hodnotu ve výši 9.884 USD za BTC. Podle analytiků k poklesu BTC došlo na základě standardního výběru zisků dosaženým investory.

Kryptoměna je typ digitální měny či elektronických peněz, což je novodobý druh měny po tažmo platebního prostředku jako takového nesoucí charakter peněz. Zajímavostí pro občany České republiky může být, že z hlediska zákona o daních se v tomto,případě digitálních měn nebo také označení kryptoměn nejedná o měnu jako peníze, ale o věc. Pochopitelně i v tomto ohledu jistě legasklativa ČR v budoucnosti pokročí nicméně nyní je pro investora stále důležité legální nabytí této věci ve smyslu zákona, avšak zisk vytvořený v BTC a jeho případné zdanění je nyní předmětem diskuzí legislativců a daňových odborníků. Avšak některé státy světa již obchodování s kryptoměnami zakázaly či reálně zákaz zvažují jako jsou Čína a v poslední době i Jižní Korea. Mezi kryptoměnami je nejrozšířenější virtuální měna Bitcoin (BTC).

 

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.

 

Nárůst kurzů nenastal v posledních dnech jenom u kryptoměny Bitcoin (BTC), ale i u ostatních virtuálních měn například mimo jiné zejména u kryptoměny Ethereum. Nový impuls virtuálním měnám a vytvoření opětovné investorské důvěry způsobilo zejména vyjádření vlády Jižní Koreje, ve kterém připouští možnost licenčního systému obchodování s kryptoměnami místo původního sdělení zhruba před měsícem, kdy vláda Jižní Koreje sdělila, že připravuje zákon o zákazu obchodování prostřednictvím šifrovacích prostředků. Tento posun a výrazné  změkčení svého postoje vůči kryptoměnám navrací zájem investorů o virtuální měny neboť Jižní Korea je jedním z největších trhů kryptoměn na světě. Nyní se ukazuje, že Jižní Korea má zájem vytvořit základní pravidla obchodu s virtuálními měnami tak, aby se dalo zabránit nezákonným činnostem.