Kryptoměny si prozatím vedou různě

Úterý 6. března

Bitcoin (BTC) naráží u hranice 12 000 USD na odpor, Ripple se opět zvedá , hlavní pozornost upoutal Ripple, který si během dne polepšil až o 7% po informacích, že míří na populární virtuální burzu. Hlavní digitální měna, bitcoin, dosáhla dvoutýdenního maxima, pak se ustálila na 11 644,76 USD, tedy o 1,4% výše než na počátku pondělního dne 5.března 2018. Aktuálně během úterního evropského rána dne 6.března 2018, zhruba v čase 6:50 CET se virtuální měna Bitcoin (BTC) vůči americkému dolaru (USD) na burze kryptoměn GDAX obchoduje v kurzu 11.298,06 s dosavadním denním poklesem BTC o – 1,86 % vůči USD.

Na hranici 12 000 USD se Bitcoin (BTC) snaží překonat odpor, který se od začátku ledna objevil již dvakrát. Propad na začátku roku poslal cenu o 50% níž, druhý sestup již tak dramatický nebyl a analytici se domnívají, že se stane něco podobného i nyní. Příčinou vzestupu kryptoměn jsou z části také zprávy o tom, že měna Ripple by mohla být obchodována na burze Coinbase, jedné z nejpopulárnějších burz kryptoměn v USA. Odpoledne 5.3.2018, ale burzovní společnost vydala prohlášení, ve kterém oznamuje, že žádnou novou měnu se nechystá přidat, po čemž Ripple opět klesl o 9% na 98 centů.Od ledna se vyskytlo již několik takových oznámení, že Ripple míří na burzu, nakonec se ale všechny ukázaly jako neplatné.  Společnost Paypal mezitím zažádala o patent na „urychlený transakční systém pro kryptoměny“, který by měl zvýšit anonymitu a rychlost platebních transakcí v kryptoměnách.

 

Mezi dalšími měnami během pondělí 5.3.2018 klesl o 1% Ether na 857,18 USD. Bitcoin cash klesl o 0,9% na 1 278 USD a Litecoin s podobným poklesem je na 211,59 USD. Futures byly v pondělí 5.3.2018 v černých číslech. Kontrakt Cboe Global Markets March stoupl v pondělí o 5,1% na 11 570 USD a březnový kontrakt CME Group Inc. si připsal 4,6% na 11 570 USD. Aktuálně dne 6.3.2018, zhruba v čase 6:58 nejrozšířenější virtuální měna Bitcoin (BTC) zaznamenává pokles i vůči ostatním kryptoměnám, kdy například Litecoin (LTC) na burze GDAX posiluje o + 0,65 % dosavadního denního kurzu vůči BTC a rovněž Etherum (ETH) momentálně posiluje vůči BTC o + 0,12 % vzájemného směnného kurzu v rámci dosavadního průběhu tohoto obchodního dne.

 

Kryptoměna je typ digitální měny či elektronických peněz, což je novodobý druh měny po tažmo platebního prostředku jako takového nesoucí charakter peněz. Zajímavostí pro občany České republiky může být, že z hlediska zákona o daních se v tomto,případě digitálních měn nebo také označení kryptoměn nejedná o měnu jako peníze, ale o věc. Pochopitelně i v tomto ohledu jistě legasklativa ČR v budoucnosti pokročí nicméně nyní je pro investora stále důležité legální nabytí této věci ve smyslu zákona, avšak zisk vytvořený v BTC a jeho případné zdanění je nyní předmětem diskuzí legislativců a daňových odborníků. Avšak některé státy světa již obchodování s kryptoměnami zakázaly či reálně zákaz zvažují jako jsou Čína a v poslední době i Jižní Korea. Mezi kryptoměnami je nejrozšířenější virtuální měna Bitcoin (BTC).

 

 Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.