Kryptoměny ve střídavém trendu a Bitcoin stále pod 4.000 USD

Úterý 5. února

BTC a others FX24

Virtuální měny (kryptoměny) se začátkem nového roku 2019 sice na trhu kryptoměn zaznamenali relativně vyšší zájem investorů, nicméně výraznější nárůst cen se prozatím nedostavil. Nejrozšířenější virtuální měna Bitcoin (BTC) stále udržuje svoji cenu vůči americkému dolaru (USD) pod hranicí 4.000 USD za BTC. Aktuálně v průběhu evropského úterního rána dne 5.února 2019, zhruba v čase 6:15 CET se měnový pár BTC/USD na burze kryptoměn Coinbase Exchange pohyboval na hodnotě ve výši 3.412,30 USD za BTC s dosavadním denním posílením BTC o + 0,1467 vůči USD což představovalo rovný nárůst 5,00 USD na jeden Bitcoin.

Trh virtuálních měn mimo jiné jako je odliv značné části investorů musí v současné době řešit i problémy ohledně digitální platformy Quadriga, kde je nyní zmrazeno více jak 180 milionů kanadských dolarů (CAD). Tato platforma jako trh digitálních měn měla pouze jednoho oprávněného zakladatele pana Geralda Cottena, který na Crohnovu chorubu zemřel koncem prosince loňského roku 2018 již ve věku 30 let a není jediný člověk, který by znal přístupová hesla do tohoto systému společnosti Quadriga. Nyní Nejvyšší soud Nova Scotia v Kanadě řeší návrh společnosti na správní řízení pro ochranu před věřiteli. Společnost Quadriga umožňovala obchodování virtuálních měn s Litecoinem, Ethereumem a zejména s virtuální měnou Bitcoin.

 

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.

 

Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost  Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina.  V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache Software Foundation. Bitcoin je nejsilnější měna na světě, která má tržní kapitalizaci v hodnotě 45 miliard USD. Navrhované technologické změny, kdy se měna rozdělila na bitcoin a bitcoin cash se zabránilo komplikacím v oblasti nedostatku kapacity sítě pro zpracování transakcí, kde hrozila prodleva platebních transakcí několik hodin, či dnů. Tento fakt, kdy díky nedostatku kapacity sitě hrozila dlouhá prodleva při placení touto měnou dal bitcoin příležitost konkurenčním kryptoměnám, kdy se investoři již začali ohlížet po dalších těchto krypto měnách.