Kryptoměny vzbudily pozornost i v Davosu

Středa 18. ledna

WEF krypto FX24

Tento týden již v pondělí dne 16.1.2023 začalo ve švýcarském Davosu tradiční setkání finančníků, bankéřů, ekonomů, finančních analytiků, ale i vrcholných světových politiků a ekonomických zpravodajů z celého světa v rámci Světového ekonomického fóra 2023 (WEF-World Economic Forum), kterého se tentokrát účastní i zástupci tak zvaného kryptoprůmyslu. Letošními tématy ročníku WEF 2023, vyjma aktuálních událostí ohledně války na Ukrajině, současné globální ekonomické situace a tradičnímu jednání o změně klimatu je agenda kryptoměn, zejména s ohledem na její možnou regulaci.

Kryptoměny mají zastoupení na vlastní konferenci a to dokonce v hlavní části Světového ekonomického fóra (WEF 2023) s řadou panelů, které se zabývají různými aspekty tohoto odvětví a konkrétně se zaměřují na úzký okruh témat: digitální měny centrální banky, digitální identity, tokenizované ekonomiky a podobně. V této souvislosti se tak zvýšil i zájem investorů a obchodníků o kryptoměny a například nejrozšířenější virtuální měna Bitcoin (BTC), která se doposud těší nejsilnější tržní kapitalizaci v tomto 3.týdnu roku 2023 překonala hranici směnného kurzu vůči americkému dolaru (USD) nad 20.000 USD. Aktuálně se tak jeden Bitcoin (BTC) vůči americkému dolaru (USD) obchodoval na trhu digitálních měn Coinbase v průběhu evropského středečního rána dne 18.1.2023, zhruba v čase 8:26 CET na hodnotě vzájemného kurzu ve výši 21.287,00 USD za BTC s dosavadním denním poklesem BTC o – 0,47 % kurzu vůči USD. Tento mírný pokles BTC vůči USD podle analytiků trhu s kryptoměnami byl způsoben výběrem zisků, kterého obchodníci a investoři dosáhli v předcházejícím období.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.