Kryptoměny zažívají zvýšený zájem a zejména nyní v Indii
Pátek 2. záříZájem o kryptoměny nebo také někdy jsou označovány jako virtuální měna se nyní nachází dle analytiků v situaci, kdy se výrazně o ně zájem zvýšil a spolu s tím došlo k přirozené popularizaci této nové digitální formy jiného vyjádření směnné hodnoty finančních prostředků. V této souvislosti pak ekonomičtí zpravodajové uvádějí, že tak zvaná adopce kryptoměn po celém světě roste a aktuálně zejména pak Indie je toho skvělým příkladem. Podle nedávného průzkumu značná část indické populace investovala značný objem financí do kryptoměn a to během posledních šesti měsíců navzdory regulačním překážkám.
V této souvislosti pak celosvětový zájem o kryptoměny a to včetně Indie je z největší části orientován na kryptoměnu Bitcoin (BTC) jako nejrozšířenější virtuální měnu s nejvyšší tržní kapitalizací. Aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 2.září letošního roku 2022 se tato nejrozšířenější kryptoměna Bitcoin (BTC) obchodovala zhruba v čase 7:31 CET na trhu digitálních měn Coinbase na směnné hodnotě vůči americkému doalru (USD) ve výši 20.103,75 USD za BTC s dosavadním denním posílením BTC o + 1,13 % kurzu vůči USD. V uváděném dni a čase se na standardním devizovém trhu hodnota USD pohybovala dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) na bodovém stavu ve výši 109,49 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,18 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Za tohoto stavu se pak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval v rámci forexových operací v kurzu 0,997 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,30 % kurzu vůči USD.
Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami..
Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.